Budownictwo w Polsce cały czas się rozwija, dlatego zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy rośnie, zwłaszcza tych wykwalifikowanych. Firmy zabiegają o kandydatów, ponieważ brak pracowników Polskich ogranicza rozwój przez niepodejmowanie nowych zleceń, a nawet grozi upadłościami przez opóźnienia w realizacjach rozpoczętych zleceń, na co firmy nie mogą sobie pozwolić.

Praca dla Ukraińców na budowie

Praca na budowach spośród krajów UE jest obecnie legalnie możliwa tylko w Polsce, ponieważ inne kraje jeszcze nie otwarły dla nich swoich rynków pracy. Jednak mimo to wiele osób ze wschodu nadal traktuje Polskę jako kraj tranzytowy w drodze na zachód. Podejmując tam pracę na budowach nielegalnie, „na czarno” bez umowy i ubezpieczenia pracownicy z Ukrainy podejmują ryzyko, że pracodawca ich oszuka i nie zapłaci. Dodatkowo w sytuacji wypadku przy pracy nie posiadają ubezpieczenia, a w razie kontroli grożą im wysokie kary. To właśnie z tych powodów część emigrujących obywateli Ukrainy wybiera polski rynek pracy ( więcej: oferty pracy dla ukraińców w polsce )

Jednak pomimo, iż większość z nich pozytywnie ocenia warunki zatrudnienia w Polsce, to ponad połowa Ukraińców deklaruje, że po otwarciu rynku pracy w Niemczech, właśnie tam by najchętniej wyjechali. Tylko niewielki procent badanych całkowicie odrzuca taką możliwość, dla tych Ukraińców ważna jest bliskość geograficzna i językowa, a nie poziom zarobków w budownictwie, które w Niemczech są nadal kilkukrotnie wyższe niż w Polsce.

Budowlańcy z Ukrainy

Budowlańcy z Ukrainy to bardzo pożyteczne zjawisko na naszym rynku pracy, ponieważ likwidując luki pracownicze, równocześnie pobudzają wzrost gospodarczy. Nie przez przypadek w gronie pracodawców budownictwa panuje utrwalona opinia o energii do pracy Ukraińców. Ukraińscy budowlańcy niejednokrotnie pracują znacznie dłużej niż 40 godzin w tygodniu, co polscy przedsiębiorcy budowlani odbierają pozytywnie.

Murarz z Ukrainy szuka pracy

Mocną stroną zatrudniania murarzy z Ukrainy jest stosunkowo niska bariera językowa i dosyć niewielkie różnice kulturowe oraz metody prowadzenia prac budowlanych. Nie dziwi fakt, że pracodawcy budowlani są zwolennikami tego, aby Ukraińcy zostawali w naszym kraju na dłużej niż tylko 3 miesiące (lub niewiele dłużej). W aktualnej sytuacji, kiedy na polskim rynku pracy istnieją ogromne braki w fachowcach z różnych branż- zatrudnianie murarzy z Ukrainy wydaje się najlepszym rozwiązaniem, aby poradzić sobie z tym problemem.