Siła robocza zza Wschodniej granicy to dla wielu firm nie tylko konieczność, ale przede wszystkim dobry interes. Jednak musimy podjąć nieco większy wysiłek, by dowiedzieć się, jak znaleźć pracowników z Ukrainy, co wiąże się z formalnościami, dzięki którym obcokrajowiec będzie mógł podjąć legalną pracę.

Gdzie szukać pracowników z Ukrainy?

Skoro już wiemy, że chcemy zatrudnić obcokrajowca, to pora zacząć zastanawiać się, gdzie szukać pracowników z Ukrainy. W tym przypadku musimy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ załatwienie wszystkich formalności może chwilę potrwać, dlatego nie wahajmy się i działajmy szybko. Poza tym ważne jest to, żebyśmy wykorzystali dobre kanały, dzięki którym dotrzemy do osób zainteresowanych naszą firmą.

Istnieje wiele sposobów, co na pewno ułatwi nam wybranie metody odpowiedniej w przypadku naszego przedsiębiorstwa. Często stosowana jest, chociażby droga poleceń, ale pamiętajmy, że inne firmy nie będą chętnie pozbywały się swoich najlepszych pracowników, więc lepiej skorzystać z innego wyjścia.

Agencje pracy tymczasowej

Podczas gdy szukamy Ukraińców do pracy, warto skorzystać z pomocy agencji pracy tymczasowej, ponieważ mają największe doświadczenie w tym zakresie. Dzięki temu znajdą nam dokładnie takie osoby, jakich szukamy. Szczególnie jest to istotne, kiedy potrzebujemy kogoś o określonych kwalifikacjach zawodowych.

Zwróćmy też uwagę na to, że agencja pracy tymczasowej wie, jak znaleźć pracowników ze Wschodu nie tylko w Polsce, ale również na Ukrainie. W ten sposób mogą zacząć u nas wykonywać swoje obowiązki zarówno osoby znajdujące się już w kraju, jak i te, które dopiero chcą to uczynić. Pamiętajmy jednak, że obie z tych ścieżek wymagają innego podejścia do sprawy związanej z załatwianiem pozwolenia na pracę, a przeczytamy o tym więcej tutaj.

Ogłoszenia na stronach internetowych

W przypadku, gdy chcemy zająć się tym samodzielnie, to powinniśmy zastanowić się, gdzie szukać pracowników z Ukrainy przy pomocy Internetu. Warto przede wszystkim oprzeć się na zamieszczeniu ogłoszeń z ofertami pracy, a istotne jest tylko to, żebyśmy dodawali je na określonych stronach.

Pamiętajmy jednak o tym, by w ogłoszeniu zawrzeć najpotrzebniejsze informacje, m.in. lokalizację głównej siedziby, opis stanowiska, jakie Ukrainiec miałby zająć, proponowane wynagrodzenie, a także informacje, czy chcemy, by obcokrajowiec miał już załatwione pozwolenie na pracę.

Jak przebiega rekrutacja pracowników z Ukrainy?

Kolejnym krokiem, który jest ważny w trakcie zatrudniania cudzoziemców to rekrutacja. W wielu przypadkach nie dochodzi do żadnej rozmowy pomiędzy pracodawcą a pracownikiem, ale w wyniku takiej sytuacji mogą powstać jakieś nieporozumienia. Dlatego zadbajmy o tym, by rekrutacja pracowników z Ukrainy przebiegała sprawniej, a przy okazji była bardziej profesjonalnie. Zauważmy, że mamy do wyboru dwie metody i każda z nich ma swoje zalety oraz wady, więc to tylko od nas zależy, którą z nich wybierzemy.

Samodzielna rekrutacja

W przypadku, gdy chcemy mieć pełną kontrolę nad tym, kto zostaje zatrudniony w pracy, to powinniśmy się tym zająć osobiście. Jednak nie zawsze konieczna jest nasza obecność, ponieważ w wielu przypadkach firmy mają w swojej strukturze dział HR, który odpowiada za rekrutację osób ze Wschodu. Na pewno sporą zaletą takiego rozwiązania jest oszczędność, a także możliwość lepszego dopasowania pracowników do filozofii i sposobu działania przedsiębiorstwa. Pamiętajmy tylko, że wymaga to sporo czasu i energii, a nie zawsze możemy sobie na to pozwolić. Poza tym nasza wiedza czasem jest ograniczona i niekoniecznie zwrócimy uwagę na niektóre szczegóły.

Rekrutacja przez firmę zewnętrzną

Kolejnym sposobem na rekrutowanie pracowników z Ukrainy polega na zatrudnieniu zewnętrznej firmy. W takim wypadku to oni zajmują się selekcją, a także rozmowami kwalifikacyjnymi, co jest na pewno bardzo komfortowe dla wielu przedsiębiorstw. Jednak trzeba zwrócić uwagę na generowanie dodatkowych kosztów. Poza tym nie możemy zapomnieć o tym, że w przypadku, gdy szukamy obcokrajowców do pracy, to chcemy, by byli jak najbardziej dopasowani do reszty zespołu. Dlatego podanie niewłaściwych wymagań zewnętrznej firmie może wiązać się z wieloma negatywnymi konsekwencjami.

Oczywiście sporą zaletą jest to, że w takim przypadku nie musimy samodzielnie się tym zajmować, a przy okazji wydawać pieniądze na szkolenia związane np. z właściwymi technikami w trakcie rekrutacji pracowników.

Szukam Ukraińców do pracy – jak załatwić to legalnie?

Zatrudnianie obcokrajowca spoza Unii Europejskiej wymaga załatwienia paru formalności, ponieważ tylko wtedy będzie mógł nie tylko pracować, ale też przebywać w Polsce legalnie. Możemy wykorzystać różne metody, np. pozwolenie na pracę, co może mieć różne typy, a w tym również taki, który uprawnia do sezonowego wykonywania obowiązków zawodowych. Bardzo popularne jest także oświadczenie o zamiarze zatrudnienia cudzoziemca, a wszystkie szczegóły na ten temat znajdziemy tutaj.

Niezwykle istotne jest też to, że każda firma, która szuka Ukraińców do pracy, musi samodzielnie dokonać zgłoszenia do odpowiedniego urzędu. Poza tym jest to również konieczne, by cudzoziemiec mógł otrzymać pozwolenie na pobyt.

3 warunki, które zachęcają pracowników z Ukrainy do przyjazdu?

Pamiętajmy o tym, że nie wszyscy Ukraińcy są skłonni do przyjazdu do Polski, a niektórzy jeszcze się wahają. W naszym kraju ciągle brakuje chętnych osób, dlatego warto, żebyśmy zwrócili uwagę na warunki, które mogą przyciągnąć do nas większą liczbę cudzoziemców. W tym przypadku istotne będzie nie tylko to, jak znaleźć pracowników ze Wschodu, ale również, w jaki sposób można ich zachęcić do współpracy.

Pensja wyższa, niż na Ukrainie

Wiele osób, które szuka Ukraińców do pracy, opiera się przede wszystkim na konkurencyjnej pensji. Na pewno to jest dla obcokrajowców ważny argument, ponieważ to właśnie on sprawia, że coraz chętniej przyjeżdżają do Polski.

Trzeba tylko pamiętać, że ich wynagrodzenie zależy przede wszystkim od wielkości miasta, gdzie będą pracowali, a także kwalifikacji i stanowiska, jakie mają zajmować. Wszystkie informacje na temat zarobków Ukraińców znajdziemy w innym poście.

Niskie koszty utrzymania

Istotne jest także to, że wielu pracodawców, którzy szukają pracowników z Ukrainy, zapewnia im zakwaterowanie i wyżywieni, dzięki temu obcokrajowcom zmniejszają się koszty utrzymania, co pozwala na zaoszczędzenie sporej kwoty pieniędzy.

Uproszczone formalności

Nie możemy też zapomnieć o skróceniu formalności w przypadku pracowników z Ukrainy. Szczególnie jest to istotne w przypadku niektórych zawodów, np. opiekunki dla osób starszych, ponieważ mogą również szybciej zacząć swoją pracę.

Widzimy zatem, że decydując się na zatrudnienie osób ze Wschodu, musimy zająć się tylko tym, gdzie znajdziemy pracowników z Ukrainy oraz procedurami prawnymi, jakie są związane m.in. z pozwoleniem na pracę i pobyt. Jednak nie jest to tak skomplikowane i wymaga tylko chwili, która może przynieść nam wiele korzyść, a przede wszystkim wykwalifikowane osoby.