Dziś każdy pracodawca, który poszukuje pracowników, może być niemal pewny, że w procesie rekrutacji zgłosi się przynajmniej kilku Ukraińców. Dotyczy to naprawdę różnych branż — od budowlanej, spożywczej, gastronomicznej po transportową. Imigranci z Ukrainy w Polsce to już całkowity standard, jednak warto przyjrzeć się bliżej, dlaczego tak naprawdę Ukraińcy wolą przyjeżdżać do naszego kraju, zamiast do innych rejonów Europy, świata czy po prostu pozostać w swoim kraju.

Ilu pracowników z Ukrainy przyjechało do Polski?

Według statystyk Ukraińcy pokochali polskie firmy, gdyż pozwalają one zdobyć posadę i zarobić na własne utrzymanie. Obecnie szacuje się, że w Polsce może przebywać nawet 3 mln naszych wschodnich sąsiadów, którzy tak chętnie podejmują u nas pracę. Jednak sytuacja ta może ulec zmianie, przede wszystkim dlatego, że wkrótce, tj. w 2020 roku Czesi oraz Niemcy otworzą swoje rynki pracy. Koniecznie sprawdź zatem, czy pozyskanie pracowników z Ukrainy stanie się trudniejsze i co zrobić, aby utrzymać ich u siebie.

Dlaczego Ukraińcy wybierają zarobek akurat w Polsce?

Najważniejszym powodem, dla którego Ukraińcy decydują się na pracę w naszym kraju, jest oczywiście to, że mogą u nas zarobić więcej pieniędzy niż u siebie. Kiedy spojrzy się na minimalne wynagrodzenie u naszych wschodnich sąsiadów, które wynosi ok. 4000 UAH i przeliczy się to na złotówki, to uzyskamy ok. 500 zł brutto. Nic w tym dziwnego, że imigranci z Ukrainy wolą zarabiać u nas, gdzie zyskają 2250 zł brutto, jeśli zostaną zatrudnieni na umowę o pracę. W takiej sytuacji będą w stanie uzyskać pensję sześciokrotnie wyższą niż w swoim kraju. Jednak nie ma co ukrywać, obecnie znacznie częściej decydujemy się na zatrudnienie pracowników z Ukrainy na umowach cywilnoprawnych — o dzieło lub zlecenie, gdzie oczywiście wynagrodzenie jest niższe, jednak zawsze i tak jest kilkakrotnie większe, niż te, na które mogliby liczyć nasi wschodni sąsiedzi w swoim kraju.

Do tego istotne jest również to, że na Ukrainie pojawiło się wiele problemów ze stabilnością gospodarki, przez co niektóre firmy musiały ogłosić upadłość i w wyniku takich zdarzeń zarówno mężczyźni, jak i kobiety tracili pracę. Często było to bodźcem do tego, aby wyjechać za granicę i podjąć próbę zarobienia większej liczby pieniędzy, aby później wrócić i godnie żyć lub też spróbować już na dobre osiedlić się w Polsce czy w innym europejskim kraju.

Innym aspektem, który często uwzględniają Ukraińcy, jest to, że gdy zostają zatrudnieni na umowę zlecenie lub umowę o pracę, to opłacają składkę zdrowotną. To z kolei sprawia, że mogą korzystać z naszej służby zdrowia za darmo. Pomimo problemów, z jakimi musimy borykać się, tj. głównie ze zbyt dużymi kolejkami do specjalistów, to i tak Ukraińcy wolą decydować się na leczenie u nas, niż u siebie, gdzie jakość jest znacznie niższa, a leczenie jest droższe.

Co ciekawe w ostatnich latach w Polsce znacznie wzrosły koszty utrzymania i ten trend nadal będzie się nasilał, jednak mimo tego Ukraińcy nie zrażają się do tego i chętnie przeprowadzają się do Polski.

Pracownicy z Ukrainy — zalety, które przekonują do ich zatrudnienia

To, że wielu Ukraińców dostrzegło w naszym kraju bardzo duży potencjał, przekonujący do rozpoczęcia pracy u polskich pracodawców, to żadna nowość, jednak druga strona również może zwrócić uwagę na wiele korzyści. Warto zatem przeanalizować, jakie są zalety związane z zatrudnianiem pracowników z Ukrainy.

Są zainteresowani każdą pracą

Pierwszą kwestią, na którą koniecznie trzeba zwrócić uwagę, jest fakt, że obecnie pracownicy z Ukrainy są w stanie podjąć każdą pracę, która tylko nie będzie wymagać zbyt dużego doświadczenia zawodowego, wysokich kompetencji i często także znajomości języka polskiego. Wszystko to sprawia, że podejmują się nawet tych czynności, które dla większości Polaków są zbyt mało rozwijające, niskopłatne lub wymagające zbyt dużego wysiłku. Oczywiście z tego powodu dochodzi też do wielu nadużyć, gdyż pracownicy z Ukrainy otrzymują niejednokrotnie niższe wynagrodzenie od Polaków oraz muszą pracować dłużej niż 8h dziennie. Jednak coraz częściej dochodzi do kontroli takich pracodawców, a w przypadku złamania przepisów zawartych w kodeksie pracy, są zobligowani do zapłacenia sporych kar.

Chętnie godzą się na nadgodziny

Inną sprawą będzie oczywiście to, jeśli pracownicy z Ukrainy sami wyrażą chęć do tego, aby podjąć pracę w większym wymiarze czasowym. Nie ma tutaj żadnych problemów zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, jeśli tylko zostanie wypłacona uczciwa pensja z tego tytułu. Coraz większa liczba pracodawców uznaję za zaletę pracowników z Ukrainy właśnie to, że są w stanie wykonywać swoje obowiązki dłużej, niż ma to miejsce w przypadku Polaków, a do tego chętnie biorą zmiany przypadające w soboty i nawet gdy to jest możliwe także w niedziele.

Maksymalnie angażują się w swoje obowiązki

Kolejnym atutem zatrudniania cudzoziemców, a dokładnie pracowników z Ukrainy jest to, że są oni niezwykle pracowici. Bardzo często można spotkać się z sytuacją, kiedy faktycznie widać, że znacznie bardziej przykładają się do wypełniania swoich obowiązków. Wynika to głównie z powodu, iż znacznie bardziej zależy im na swojej pracy i boją się o jej utratę, co mogłoby spowodować, że będą musieli wrócić do swojej Ojczyzny, w której zazwyczaj nie ma dla nich pracy, pozwalającej na godne życie.

Coraz chętniej uczą się polskiego

W wielu branżach, szczególnie, gdzie wymagany jest kontakt z klientem, znajomość polskiego wydaje się na tyle istotną kwestią, że bez tego pracownik nie jest w stanie w pełni realizować swoje obowiązki. Na szczęście coraz więcej imigrantów z Ukrainy, którzy przejeżdżają do Polski, to zauważa i chętniej uczą się naszego języka. Zazwyczaj najpierw decydują się na stanowiska niewymagające porozumienia się po polsku, jednak przy okazji chłoną naszą kulturę, przebywają wśród Polaków i w perspektywie kilku tygodni lub miesięcy są w stanie już przynajmniej komunikatywnie się porozumiewać. Dzięki tej umiejętności w niedalekiej przyszłości zmieniają pracę na bardziej zbliżoną do ich kompetencji i posiadanego doświadczenia.

Zarabiają na siebie

Koniecznie trzeba zwrócić uwagę również na to, że Ukraińcy, którzy przyjeżdżają do naszego kraju, nastawieni są przede wszystkim na to, aby się wzbogacić lub po prostu uzyskać pracę. Wszystko to sprawia, że ich emigracja ma charakter typowo ekonomiczny. Co to oznacza? Głównie to, że większość osób, które teraz tak licznie przyjeżdżają do naszego kraju, aby zarabiać, nie zamierza pozostać tu na dłużej. Najprawdopodobniej wyjadą, gdy tylko sytuacja zawodowa na Ukrainie ulegnie poprawie lub zdecydują się założyć rodzinę w swoim kraju czy po prostu wyjechać do innego miejsca. Póki, co Ukraińcy nie mogą też wybierać naszego kraju po to, aby czerpać z możliwości socjalnych, co jest sporą zaletą. Można powiedzieć nawet, że obecnie imigranci z Ukrainy w Polsce są siłą roboczą, pozwalającą rozwijać się naszym firmom.