W Polsce bardzo często brakuje wyspecjalizowanych pracowników transportu. Wiąże się to z tym, że większość rodaków wyjechała na zachód lub mają już pracę. Dlatego firmy spedycyjne i logistyczne zaczęły zatrudniać osoby zza wschodniej granicy. Szczególnie kierowcy z Ukrainy zyskali zaufanie i renomę.

Dlaczego warto wybrać kierowcę z Ukrainy?

Istnieje wiele przyczyn tego, że pracownicy pochodzący z Ukrainy są tak chętnie zatrudniani w polskich firmach transportowych. Jednak przede wszystkim podkreślana jest ich pracowitość i uczciwość. Dzięki temu współpraca się lepiej układa, co zaznacza wiele osób, która przekonała się i zaoferowała im posadę. Poza tym kierowcy ze Wschodu mają również niezbyt wygórowane oczekiwania finansowe. Dla wielu przewoźników Ukraińcy to dobry sposób na zaoszczędzenie nieco pieniędzy. Choć otrzymują godziwe wynagrodzenie, to jednak nie mają takich żądań dotyczących finansów, jak chociażby Polacy.

Warto też podkreślić, że dla wielu firm ważna jest możliwość bezproblemowego porozumiewania się. Większość kierowców z Ukrainy dobrze radzi sobie z językiem obcym, a nawet na początku nauki łatwiejsze jest przeprowadzenie rozmowy i ustalenie warunków pracy w porównaniu do np. Mołdawian lub Hindusów.

Jak kierowca z Ukrainy szuka pracy?

Skoro już wiemy, że chcemy zatrudnić pracownika ze Wschodu, to musimy też zwrócić uwagę na miejsce, gdzie kierowcy z Ukrainy szukają pracy. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jak się z nimi skontaktować. Poza tym zauważymy, że naprawdę wielu z nich czeka na zatrudnienie w Polsce, co wiąże się również z zarobkami, na jakie mogą liczyć w naszym kraju. Pamiętajmy, że sposobów na znalezienie pracowników jest parę, a tu poznamy najważniejsze z nich.

Kierowcy z Ukrainy wybierają agencję pracy

Bardzo często Ukraińcy decydują się na współpracę poprzez agencję pracy, działająca u nich w kraju lub w Polsce. W takiej sytuacji możliwy jest bezpośredni kontakt nimi, co dotyczy zarówno kierowców z Ukrainy, którzy wybrali agencję, jak i polskie firmy transportowe. Poza tym często możemy dostrzec ich ogłoszenia na stronach powstałych specjalnie w tym celu. Musimy też wiedzieć, jaka powinna być profesjonalna agencja pracy.

Zauważmy również, że agencje dają pewność, że wybierzemy sprawdzonych pracowników. Możemy też dokonać większej selekcji dotyczącej, np. umiejętności, doświadczenia zawodowego, a także znajomości języka polskiego. Dzięki temu otrzymujemy ściśle określone kandydatury kierowców ze Wschodu, więc mamy pewność, że trafimy na pracowników dopasowanych do filozofii i sposobu działania naszej firmy.

Kierowcy z Ukrainy piszą na forum

Kolejnym miejscem, gdzie możemy znaleźć Ukraińców szukających pracę, jest forum. Zazwyczaj na takich platformach przy okazji odbywają się rozmowy pomiędzy potencjalnymi pracownikami a pracodawcami. Jednak zauważmy, że może tam panować większy nieład w porównaniu do serwisu z ogłoszeniami, co jest związane, chociażby z obecnością nieaktualnych informacji. Warto zatem najpierw znaleźć jakiegoś kierowcę z Ukrainy, a później forum wykorzystać do znalezienia większej ilość informacji na jego temat. Dzięki temu dowiemy się też, czy potencjalny pracownik wszędzie podaje takie same szczegóły dotyczące np. doświadczenia zawodowego.

Wybierajmy więc forum, jako dodatkowego źródła wiedzy, a nie jedyny sposób na znajdywanie nowych osób do pracy.

Kierowcy z Ukrainyodpowiadają na ogłoszenia

Jednym z najlepszych sposobów na znalezienie pracownika zza granicy jest szukanie ich ogłoszeń lub dodawanie własnych. Jednak nie róbmy tego na każdej stronie, ale na specjalnie przygotowanej platformie, która została utworzona do kontaktu pomiędzy pracodawcą a kierowcą z Ukrainy. Ogłoszenia pozwalają na określenie swoich konkretnych wymagań i podanie szczegółów oferty, czyli m.in. proponowaną zapłatę, potrzebne dokumenty, adres siedziby firmy, a także trasy, jakie będzie musiał przebywać pracownik.

W ten sposób mamy pewność, że odezwą się do nas osoby, którym odpowiadają te warunki. Dzięki temu nie tracimy dużo czasu, a sam proces rekrutacji jest sprawniejszy.

Jakie dokumenty powinien mieć kierowca z Ukrainy?

W przypadku, gdy chcemy zatrudnić pracownika zza granicy, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że czekają nas różne procedury. Szczególnie dotyczy to obywateli z państw spoza Unii Europejskiej. Zatem kierowca z Ukrainy, którego chcemy zatrudnić, musi najpierw spełnić parę wymagań, dzięki którym jego praca w Polsce będzie legalna. Przy okazji upewnimy się też, jakie są jego realne umiejętności oraz doświadczenie zawodowe.

Świadectwo kwalifikacji zawodowej

W tym przypadku dokument jest wydawany dopiero wtedy, gdy zatrudniona osoba odbędzie szkolenie bądź kurs kwalifikacji wstępnej. Dzięki niemu kierowcy z Ukrainy otrzymują możliwość wykonywania przewozów drogowych, a w tym towarów oraz ludzi. Zauważmy, że dotyczy to jedynie pracowników, którzy mają określony rodzaj prawa jazdy, czyli:

  • C,
  • C+E,
  • D,
  • D+E.

Poza tym takie szkolenie odbywa się raz na 5 lat i może go otrzymać kierowca ze Wchodu szukający pracy, a potwierdzi to okazaniem wizy lub pozwoleniem na pracę. Poza tym kurs jest też przeznaczone dla osób przebywających w Polsce co najmniej 185 dnia. Jednak w tym przypadku ważna jest przyczyna, tzn. więzi osobiste bądź zawodowe.

Istotne jest też to, że po pozytywnym ukończeniu kursu, do prawa jazdy zostaje wpisany kod 95. Zwróćmy również uwagę na to, iż bez świadectwa kwalifikacji zawodowej nie można otrzymać świadectwa kierowcy, co może nieco spowolnić czas przyjęcia do pracy.

Świadectwo kierowcy

Bardzo ważnym dokumentem jest świadectwo pracy, ponieważ dzięki niemu kierowcy zza wschodniej granicy mogą poświadczyć legalne zatrudnienie. Poza tym jest to związane z przepisami obowiązującymi we Wspólnocie Europejskiej i uprawniają do przewozu drogowego na terenie krajów członkowskich.

W tym przypadku konieczne jest, by pracodawca dokonał zgłoszenia, a świadectwo jest wydawane na okres do 5 lat, więc niektórzy kierowcy z Ukrainy mogą mieć ciągle aktualny ten dokument. Wtedy nie musimy przejmować się tym dodatkowym obowiązkiem.

Zwróćmy też uwagę na to, że wnioskowanie o wydanie świadectwa kierowcy wiąże się z opłatami. Choć nie są one wysokie, to powinniśmy przygotować się na koszt w granicach 10-40 zł. W zależności od tego, jak długi ma być okres jego ważności.

Polskie prawo jazdy

W tym przypadku zwróćmy uwagę na to, że nie każdy kierowca z Ukrainy, który szuka pracy, musi mieć polskie prawo jazdy. Dotyczy to jedynie osób przebywających czasowo w kraju od 6 miesięcy. W innych sytuacjach wystarczający jest ukraiński dokument uprawniający do prowadzenia samochodu. Ważne jest jednak to, by dotyczył określonych pojazdów, np. ciężarowych. Tylko wtedy kierowca ze Wschodu będzie mógł wykonywać taki rodzaj pracy w Polsce.

Ponadto, zwróćmy uwagę na to, by nowy pracownik miał w swoim prawie jazdy kod 95, który uzyska po otrzymaniu świadectwa kwalifikacji zawodowej i pozytywnym zakończeniu szkolenia. Jednak częstą procedurą jest również zdobycie polskiego prawa jazdy. Wiele polskich firm transportowych wybiera tę opcję, ponieważ może też sprawdzić umiejętności cudzoziemca.