Każdy obcokrajowiec, który przyjeżdża do Polski, liczy na dobrze płatną pracę i uczciwe warunki. Pracodawcy też mają swoje oczekiwania wobec zatrudnianych Ukraińców. Swoje nadzieje pokładają w zbliżonej do polskiej kulturze, a także ich doświadczeniu. Jednak dla obu stron pomocna będzie agencja zatrudniająca Ukraińców, ponieważ zadba o znalezienie właściwych osób i znacznie przyspieszy cały proces.

3 cechy dobrej agencji pracy z Ukrainy

Pamiętajmy jednak, że konieczne jest wybranie dobrej firmy, która przyśle namiary na sprawdzonych pracowników. Dlatego dokonajmy dokładnej selekcji, ponieważ właśnie to, jaka jest agencja pracy Ukraińców, wpłynie na nasze zadowolenie. Poza tym będzie można z łatwością ocenić jej profesjonalizm na podstawie tego, jak traktuje swoich klientów. Zauważmy także, że z usług agencji korzystają pracownicy na wielu stanowiskach w tym również kierowcy. Zatem poznajmy 3 najważniejsze cechy każdej agencji pracy.

1. Możliwa rekrutacja na Ukrainie

Zauważmy, że miejsce, gdzie znajduje się filia agencji pracy, świadczy m.in. o tym, jak dużo ma klientów, ale również o jej chęci do inwestycji. Ważne jest też to, że rekrutacja na Ukrainie wiąże się z wieloma zaletami. Przede wszystkim możemy być pewni, iż wszyscy potencjalni pracownicy zrozumieją warunki pracy oraz stanowisko, jakie mają zajmować.

Poza tym większa liczba osób może wziąć udział w rekrutacji, ponieważ agencje pracy z Ukrainy mają szerszy zasięg. Wiąże się to z tym, że w Polsce przyszliby jedynie ci obcokrajowcy, którzy już mają pozwolenie na pobyt i pracę, o czym więcej przeczytamy tutaj. Jednak wtedy firmy czasem muszą liczyć się z koniecznością pójścia na kompromis, ponieważ ograniczają się jedynie do tych zasobów ludzkich, jakie są dostępne na krajowym rynku pracy.

2. Agencje ukraińskie aktywne w mediach społecznościowych

Warto doceniać agencje pracy, które dbają o swój wizerunek i chcą pokazać światu sposób, w jaki funkcjonują. Najlepszym sposobem jest śledzenie ich poczynań w mediach społecznościowych. Dzięki temu możemy mieć do nich więcej zaufania. Ważne jest również to, by agencje ukraińskie angażowały się w działalność imigrantów. Nie zaszkodzi także, jeżeli będzie organizowała spotkania mające na celu ich integrację. Właśnie po takich zachowaniach widać, jakie wybrana firma ma podejście do ludzi.

Dodatkowym atutem będzie fakt, jeżeli agencja pozostanie w stałym kontakcie z konsulatem polskim i ukraińskim. Dzięki temu będzie mogła na bieżąco monitorować wiele spraw, np. związanych z przyznawaniem zezwoleń na pracę lub pobyt.

3. Ukraińskie agencje pracy pomagające w Polsce

Kolejną cechą, jaką powinny odznaczać się ukraińskie agencje pracy,dotyczy tego, w jakim stopniu dbają obcokrajowcom, którzy przybyli już do Polski. Wiele firm nie ogranicza się jedynie do znalezienia zatrudnienia, ale też pomaga w razie problemów. Szczególnie jest to ważne na samym początku współpracy, kiedy może jeszcze dojść do kłopotów z komunikacją.

Poza tym agencja zatrudniająca Ukraińców dba o ich interesy, a czasem staje się mediatorem pomiędzy pracownikiem a urzędem lub pracodawcą. Taka pomoc może też dotyczyć bardziej prozaicznych rzeczy jak np. załatwieniu polskiego numeru telefonu, szukanie kolejnych ofert pracy, uczestniczenie w zakładaniu konta bankowego lub usługi tłumacza.

Agencja pracy – jakie Ukraina wybiera rodzaje rekrutacji?

Każda firma w Polsce może wybrać taki sposób rekrutacji pracowników ze Wschodu, jaka jest dla niej najdogodniejsza. Obecnie wykorzystuje się dwie metody, czyli czynną oraz bierną. Decydując się na którąś z nich, powinniśmy wziąć pod uwagę m.in. to, czy mamy w firmie odpowiedni dział, który zajmie się rekrutacją. W przeciwnym wypadku pomocna jest agencja pracy. Ukraina jest jednym z najpopularniejszych kierunków, skąd Polacy ściągają pracowników, więc warto współpracować z firmą znającą ten rynek i mającą w tym doświadczenie.

Rekrutacja czynna

W tym przypadku najważniejsze jest to, że firma sama poszukuje kandydatów. Nie korzysta z pomocy specjalistów, czyli m.in. agencji zatrudniającej Ukraińców. Jeżeli chcemy sami zająć się znajdowaniem nowych pracowników, to warto, żebyśmy korzystali z portali z ogłoszeniami, która jest przeznaczona tylko do tego celu.

Podkreślmy też, że rekrutacja czynna będzie dobrym wyborem, jeżeli szukamy specjalistów, bardzo zależy nam na tym, by kandydat dopasował się do zespołu, bądź poszukujemy niewielkiej grupy pracowników. Pamiętajmy jednak o tym, że ukraińskie agencje pracy ułatwiają też kontakt z cudzoziemcami. Jeżeli będziemy sami działali, to dobrze się do tego przygotujmy.

Czynną rekrutację charakteryzuje również to, że sami podejmujemy się wysiłku znalezienie nowych pracowników i bierzemy w tym aktywny udział, np. poprzez wysyłanie wiadomości do obcokrajowców.

Rekrutacja bierna

Ten rodzaj rekrutacji opiera się na tym, że zamieszczamy ogłoszenia w strategicznych miejscach, m.in. na portalach z ogłoszeniami, które są chętnie odwiedzane przez Ukraińców lub agencje ukraińskie. Jednak my nie podejmujemy wysiłku związanego z pisaniem do nich wiadomości. Liczymy na to, że ktoś z nich wkrótce się sam odezwie.

Rekrutacja bierna na pewno sprawdzi się w przypadku, gdy szukamy większej ilości pracowników, chcemy przeprowadzić rozmowę kwalifikacyjną, a później dokonać najlepszego wyboru. Ważne jest tylko to, żebyśmy dodali ogłoszenie w dobrym miejscu.

Jakie obowiązki ma agencja, którą wybierają Ukraińcy

Każda agencja pracy z Ukrainy jest zobowiązana do przestrzegania prawa. Ponadto zostały wyszczególnione obowiązki, które musi wypełnić. Warto zaznaczyć, że wiele z nich dotyczy kontaktu z obcokrajowcem, ale ma też bezpośredni wpływ na działanie potencjalnego pracodawcy. Dlatego tak ważne jest to, by rozważnie wybierać agencję. Poza tym Ukraińcy nie zawsze znają język polski, więc ich obowiązki dotyczą też tłumaczenia ważnych dokumentów, np. umowy, oświadczenia lub wniosku. Jednak najważniejsze z powinności dotyczą m.in.:

  • Zawarcia umowy w formie pisemnej według warunków, jakie zostały wcześniej ustalone w oświadczeniu, a także, na które zgodził się właściwy urząd, przyznając pozwolenie na pracę.
  • Agencja, którą wybrali Ukraińcy, jest także zobowiązana do kierowania ich do pracy, o której jest mowa w umowie i oświadczeniu.
  • Przekazanie cudzoziemcowi dokumentów przetłumaczonych na zrozumiały dla niego język. W oświadczeniu zawarta jest informacja dotycząca tego aspektu, więc agencja pracy zUkrainy będzie wiedziała, jaki to jest.
  • Dostarczenie oryginałów wszystkich dokumentów, czyli umowy o pracę, oświadczenia, a także zezwolenia na pracę.
  • Agencja pracy z Ukrainy ma też obowiązek informowania obcokrajowca o toku postępowania sprawy. Odnosi się to również do sytuacji, gdy właściwy urząd wyda negatywną opinię na temat wydania zezwolenia.
  • Działanie z pożytkiem dla cudzoziemca, co szczególnie odnosi się do starań o przedłużenie bądź uzyskanie pozwolenia na pracę. Konieczna jest wyjątkowa staranność, a także pilnowanie, by poszczególne etapy całej procedury zostały dobrze wykonane. Odnosi się to nie tylko do postępowania w Polsce, ale też na Ukrainie.