Stale zwiększająca się liczba Ukraińców w Polsce nie jest jedynie odpowiedzią na rosnącą potrzebą na nową siłę roboczą. Wiąże się to też z tym, że polski rynek pracy staje się coraz bardziej atrakcyjny dla ludzi ze Wschodu. Szczególnie jest to związane z dobrą sytuacją walutową, a dzięki temu stawki Ukraińców są konkurencyjne. Wiele zależy od branży, ale wielu obcokrajowców może liczyć na takie same zarobki co Polacy.

Jakie są średnie zarobki Ukraińców w Polsce?

Wielu Ukraińców przyjeżdża do Polski ze względu na możliwość zdobycia wyższego wykształcenia, ale również zyskanie dobrze płatnej pracy. Oczywiście wiele zależy od ich kompetencji oraz doświadczenia zawodowego, a także stażu pracy w Polsce. Warto również wziąć pod uwagę to, jak istotna jest branża, w jakiej pracują. Jednak szacuje się, że standardowe zarobki Ukraińców mieszczą się w przedziale od 2,5 tys. do 3,5 tys. zł netto miesięcznie.

W przypadku stawki godzinowej większość ludzi ze Wschodu otrzymuje ok. 13,7-15 zł brutto za godzinę. Zdarza się też tak, że wynagrodzenie obcokrajowców jest wyższe, np. 16-20 zł brutto za godzinę. Zauważmy jednak, że wielu cudzoziemców przyjeżdżających do Polski decyduje się na dłuższą pracę niż 8 w ciągu dnia, dlatego może dochodzić do sytuacji, gdy zarobią wyższą kwotę od rodaków wykonujących te same obowiązki zawodowe.

Na co Ukraińcy wydają pensję w Polsce?

Zauważmy, że w wielu Ukraińców przyjeżdża do Polski po to, żeby się wzbogacić i przekazać większość pieniędzy rodzinie, która została na Wschodzie. Choć stawki Ukraińców utrzymują się na standardowym poziomie, jeżeli chodzi o Polski rynek pracy, to jednak nie wydają na obczyźnie wielu pieniędzy. Jednak zależne jest to od sytuacji rodzinnej, w jakiej się znajdują.

W przypadku Ukraińców, którzy nie mają bliskich w Polsce i nie chcą tu zostać na stałe, to szacuje się, że ich wydatki mieszczą się w granicy 500-1000 zł na miesiąc. Nieco inaczej wygląda sytuacja obcokrajowców mających stałą pracę oraz krewnych w Polsce. Wtedy zarobki cudzoziemców muszą wystarczyć na standardowe utrzymanie, co wiąże się z wydawaniem większej ilości pieniędzy. Pamiętajmy też, że w obu przypadkach kwoty są uzależnione od benefitów, jakie oferujemy osobom ze Wschodu.

5 powodów, dla których Ukraińcy pracują w Polsce

Istnieje wiele przyczyn, dla których obcokrajowcy przyjeżdżają do Polski. Zauważmy jednak, że w większości przypadków jest to związane z sytuacją polityczną i społeczną w ich ojczyznach. Jeżeli warunki do życia stają się tam niekorzystne, to zaczynają szukać innych sposobów na utrzymanie siebie i swojej rodziny. Przy okazji wiemy też, że to ile zarabiają Ukraińcy w Polsce, może także być dodatkową zachętą nie tylko do jednorazowych przyjazdów, ale również do dłuższego pobytu w naszym kraju. Jednak zwróćmy też uwagę na inne przyczyny, które na pewno mają niewątpliwy wpływ na zwiększającą się liczbę cudzoziemców pracujących w Polsce.

1. Wyższe zarobki, niż na Ukrainie

Korzystna sytuacja na rynku walutowym sprawiła, że Ukraińcy zarabiają w Polsce nawet od 3 do 5 razy więcej niż w swojej ojczyźnie. Tam średnie wynagrodzenie wynosi ok. 7 764 hrywny, co w przeliczeniu na złotówki daje 1 043 zł brutto. Widoczne jest zatem to, że stawki obcokrajowców w ich krajach nie są zbyt wysokie, nie dziwi więc fakt, że tak chętnie wybierają Polskę jako miejsce swojej emigracji. Dzięki temu mogą nie tylko sobie, ale też rodzinie lepsze warunki do życia.

Zauważmy też, że wspomniane minimalne wynagrodzenie na Ukrainie dotyczy tylko najbardziej uprzemysłowionego regionu, a w pozostałych częściach kraju pensje są jeszcze niższe. Szczególnie ważne są dane dotyczące obszarów sąsiadujących z Polską. Tam mówimy o ok. 786-858 hrywnach na miesiąc. Skoro wiemy już, ile zarabiają Ukraińcy w Polsce, to stają się one na pewno kuszące dla wielu spośród tamtejszych mieszkańców.

2. Dodatkowe benefity do wypłaty

Wielu pracodawców, by zachęcić jeszcze bardziej obcokrajowców do przyjazdu i wyboru właśnie ich firmy, oferuje im dodatkowe benefity. Zazwyczaj odnosi się to do zakwaterowania, jedzenie oraz Internetu. Dzięki temu sami nie muszą szukać sobie lokum, co mogłoby przedłużyć okres załatwiania wszystkich formalności. Poza tym mogłoby to być nieco utrudnione przez barierę językową, a w przypadku niektórych zawodów jest to też standard, np. w przypadku opiekunek do osób starszych.

Warto też podkreślić, że dodatkowe benefity sprawiły, że zarobki cudzoziemców są wyższe, ale za to wydają mniej pieniędzy w Polsce. Jednak w końcu to pracodawcy kupują np. produkty spożywcze i zajmują się opłatami, więc straty są prawie niezauważalne.

3. Bliskość geograficzna

Wielu Ukraińców podkreśla, że jednym z najważniejszych powodów, dla których wybierają Polskę na miejsce emigracji ekonomicznej, jest właśnie bliskość geograficzna. Choć ważne są też stawki dla obcokrajowców, to jednak lokalizacja sprawia, że z łatwością mogą odwiedzić krewnych i bliskie osoby, jakie zostały na Wschodzie. Poza tym obecnie mają wiele możliwości, jeżeli chodzi o środki transportu. Do wyboru mają bezpośrednie samoloty, busy przeznaczone specjalnie do pracowników, autobusy i samochody. Dzięki temu tęsknota nie jest dla nich aż tak uciążliwa.

4. Podobieństwo kulturowe

Niezwykle istotne jest także to, że Polska i Ukraina mają zbliżoną kulturę. Dzięki temu prościej jest porozumieć się między sobą, a także zrozumieć mentalność oraz niektóre zwyczaje. Dla wielu osób ważne jest nie tylko to, ile zarabiają Ukraińcy w naszym kraju, ale również, w jaki sposób będą mogli komunikować się z innymi ludźmi. Bardzo często sąsiadów zza wschodniej granicy można stosunkowo łatwo zrozumieć, a przy tym szybko uczą się języka polskiego. W ten sposób łatwiej jest nam umówić z nimi np. warunki pracy, ale też zasady, jakie obowiązują w firmie.

5. Polski rynek pracy jest otwarty na Ukraińców

Nie możemy też zapomnieć o tym, że Polska zachęca wręcz Ukraińców do przyjazdu do naszego kraju. Związane jest to z rosnącym zapotrzebowaniem, ale również ze zwiększeniem konkurencyjności na poszczególnych stanowiskach. Poza tym polski rynek zachęca także zarobkami cudzoziemców, dzięki temu wiedzą, że będą tu mogli nieźle zarobić. Właśnie z tego powodu następuje stopniowe uproszczenie i ułatwienie formalności. Dostępne są różne pozwolenie, m.in. sezonowe, dzięki temu możliwe ich dostosowanie do wielu różnych stanowisk. Można też je dostosować do okresu, jaki Ukraińcy chcą spędzić na obczyźnie.

Na jakich stanowiskach zarobki Ukraińców są najlepsze?

Warto też podkreślić, że wynagrodzenie obcokrajowców uzależnione jest od tego, jaką pracę chcą wykonywać. Jednak na najwyższe zarobki mogą liczyć osoby z branży budowlanej. W tym przypadku różnica pomiędzy stawkami w Polsce i na Ukrainie wynosi ok. 350% z korzyścią dla naszego kraju. Poza tym poszukiwane są opiekunki dla dzieci i osób starszych, kierowcy, magazynierzy, osoby mające doświadczenie w pracy na roli, a także wielu innych. Tak naprawdę prawie każdy pracownik znajdzie posadę dla siebie, ale poszczególne wynagrodzenia mogą się między sobą różnić.