Cudzoziemcy szukający pracy w Polsce podejmują się różnych obowiązków zawodowych. Szczególnie często zatrudnienie znajdują opiekunki domowe z Ukrainy, co jest związane z wieloma czynnikami, np. mniejszymi oczekiwaniami finansowymi w porównaniu do Polek. Ważne jest, tylko żeby wybrana gosposia miała odpowiednie cechy charakteru, ale też, by ich pracodawcy wiedzieli, jakie obowiązki do nich należą.

Ile zarabia opiekunka domowa z Ukrainy?

Jedną z najważniejszych kwestii, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, jest wynagrodzenie, jakie można otrzymać. W przypadku gosposi z Ukrainy zazwyczaj są to nieco niższe stawki w porównaniu do Polek. Wiele też zależy od miejscowości, w jakiej pracują, ponieważ średnie wynagrodzenie wzrasta wraz z wielkością miasta. Poza tym zarobki mogą się zmieniać w zależności od rodzaju etatu, powierzonych obowiązków oraz tego, czy opiekunka domowa ze Wschodu ma zapewnione zakwaterowanie. Wiele zależy również od tego, jakie są obecnie obowiązujące stawki dla Ukraińców w Polsce.

Jednak możemy przyjąć średnie wynagrodzenie godzinowe w zakresie 10,02-13,63 zł. Dotyczy to podstawowych obowiązków, a w wielu przypadkach każda kolejna czynność jest płacona osobno. Warto też zaznaczyć, że osoby zajmujące takie stanowisko mogą liczyć na najwyższe zarobki w okresie przedświątecznym, czyli w grudniu oraz w marcu lub kwietniu.

10 najważniejszych obowiązków gosposi z Ukrainy

Bardzo ważne jest to, żebyśmy zwrócili uwagę na to, jakie są główne obowiązki opiekunki domowej z Ukrainy, co ma wpływ na możliwość podjęcia paru zleceń, a tym samym wyższe zarobki. Większość pomocy domowych ma określoną liczbę zadań, jakie musi wykonać w ciągu dnia lub tygodnia. Do tego czasem dokładna są także kolejne rzeczy do zrobienia, co zawsze jest związane z dodatkami do wynagrodzenia.

Poza tym warto podkreślić, że zazwyczaj do pracy gosposi ze Wschodu zatrudniane są kobiety. Wiąże się to z przeświadczeniem, iż one lepiej wykonają określone zadania w porównaniu do mężczyzn. Jednak w niektórych przypadkach panowie również mogą starać się o taką posadę. Wynika to głównie z niektórymi zadaniami, jakie nakłada pracodawca.

Sprzątanie mieszkania

Bez wątpienia jest to jeden z najważniejszych obowiązków, z którym musi poradzić sobie opiekunka domowa ze Wschodu. W zależności od poleceń pracodawcy, to sprzątanie domu lub mieszkania może odbywać się codziennie, bądź tylko parę razy w ciągu tygodnia. Przy pracy na cały etat i zakwaterowaniu w miejscu pracy dochodzi do tego również odkurzanie oraz standardowe czynności związane z utrzymaniem porządku.

Mycie naczyń

Do kolejnych obowiązków gosposi z innego kraju należy mycie naczyń. Wymaga to zatem stałej obecności w domu pracodawcy, ponieważ odbywa się to co najmniej trzy razy w ciągu dnia. Oprócz samego czyszczenia konieczne też może być wycieranie naczyń oraz polerowanie niektórych z nich.

Mycie okien

W tym przypadku obowiązek ten nie trzeba wykonywać każdego dnia. Wszystkie wytyczne otrzymuje pomoc domowa z Ukrainy od osób, które ją zatrudniły. Zauważmy jednak, że czasem przy pracy na zlecenie mycie okien może stanowić jedyny lub jeden z najważniejszych obowiązków. Zazwyczaj jest to widoczne w miesiącu poprzedzającym święta.

Pranie i prasowanie

Stałym zadaniem jest również pranie i prasowanie, więc każda osoba, która chciałaby pracować w roli opiekunki domowej zza granicy, musi się z nim liczyć. W tym przypadku konieczne jest tylko własne doświadczenie.

Przygotowywanie posiłków

W wielu przypadkach gosposia z Ukrainy oprócz sprzątania zajmuje się również gotowaniem. Jednak czasem może to dotyczyć wszystkich posiłków w ciągu dnia czy też tylko jednego lub dwóch. Zdarzają się też sytuacja, gdy konieczne jest przygotowanie jedzenie dla większej liczby osób. Dlatego pomoc domowa powinna umieć gotować oraz zastawiać stół.

Zajmowanie się ogrodem i innymi roślinami

Dla wielu pracodawców bardzo ważne jest to, by potencjalna pomoc domowa zza granicy potrafiła zająć się ogrodem oraz wszystkimi roślinami, jakie znajdują się na zewnątrz i w środku domu. Warto także zauważyć, że w niektórych przypadkach konieczne jest np. ścięcie trawnika, przesadzenie roślin bądź nawet przygotowanie drewna do pieca lub kominka. W takich sytuacjach często zatrudniane są nie tylko kobiety, ale również mężczyźni. Dzięki temu także dla nich otwiera się ten zawód.

Opieka nad zwierzętami

Często pracodawcy szukają opiekunki domowej z Ukrainy, która lubi zwierzęta, ma doświadczenie w zajmowaniu się nimi i podejmie się takich zadań. Zazwyczaj dotyczy to karmienia oraz spacerów, jeżeli chodzi o psy. Jednak w większości przypadków takie zadania ograniczają się do czasu, kiedy pracodawców są nieobecni.

Okazjonalne zajmowanie się dziećmi

Zauważmy, że opieka nad dziećmi nie należy do podstawowych obowiązków opiekunki domowej ze Wschodu. Jednak może to być dodatkowe zadanie, jeżeli pracownica się na to zgodzi. Poza tym często zajmowanie się najmłodszymi dotyczy przede wszystkim zawożenie ich oraz odbieranie ze szkoły. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.

Robienie zakupów

W tym przypadku często konieczna jest znajomość języka polskiego. Dzięki temu możliwe będzie swobodne porozumiewanie się w sklepie, a także zrozumienie np. listy zakupów. Poza tym robienie zakupów może być dodatkowo rozszerzone o wizyty w aptece, na poczcie lub innym miejscu, gdzie gosposia z Ukrainy mogłaby załatwić jakieś ważne sprawy w imieniu pracodawcy.

Opcjonalnie przeprowadzanie drobnych napraw

Zazwyczaj, jeżeli ktoś szuka pomoc domową z Ukrainy, która oprócz zwyczajnych obowiązków ma również zajmować się drobnymi naprawami, to najchętniej zatrudniani są mężczyźni. W takich przypadkach zakres pracy może być nieco mniej standardowy i dotyczyć jeszcze np. zajmowania się ogrodem.

Jak legalnie zatrudnię pomoc domową z Ukrainy?

Zauważmy, że dzięki odpowiednim regulacjom prawnym, zatrudnienie gosposi zza granicy jest dość mocno ułatwione. Szczególnie dotyczy to sześciu państw, do których należy m.in. Ukraina, Białoruś, Mołdawia i Rosja, ponieważ są to nacje najczęściej wybierające Polskę, jako cel emigracji zarobkowej.

Poza tym już sam rodzaj wykonywanej pracy jest objęty szczególnymi warunkami, ponieważ mają charakter opiekuńczo-pielęgnacyjny bądź dotyczą usług związanych z pomocą domową. Dzięki temu zatrudniępomoc domową z Ukrainy bez konieczności uzyskania informacji starosty.

Dostępne są także listy, gdzie znajdziemy dokładnie wyszczególnione zawody, a przy okazji opisane są też ich obowiązki oraz przypisany kod. Dzięki temu zarówno potencjalny pracodawca, jak i pracownik będą wiedzieli, na czym będzie polegała określona praca.

Warto też zaznaczyć, że przy zatrudnianiu gosposi z Ukrainy zazwyczaj wybierana jest umowa zlecenie lub umowa o pracę. Jednak wcześniej konieczne jest to, by cudzoziemka miała ważne pozwolenie na pracę typu A lub oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy. Do tego trzeba również zadbać o pozwolenie na pobyt czasowy. Dopiero po załatwieniu wszystkich tych formalności opiekunka domowa ze Wschodu będzie mogła przystąpić do swoich nowych obowiązków.