Dziś żyjemy coraz szybciej i intensywniej, jednak nie oznacza to, że nasza doba się wydłuża. Dlatego, jeśli chcemy jednocześnie się realizować zawodowo i mieć dzieci, to potrzebna jest nam pomoc. Popularnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zatrudnienie opiekunki do dziecka. W ostatnich latach szczególnie niania z Ukrainy jest jedną z chętniej wybieranych opcji. Sprawdź, kiedy i z jakich powodów decydujemy się na to, aby opłacić osobę, która zajmie się naszym dzieckiem. Niezwykle przydatne będą także wskazówki na temat tego, jak znaleźć idealną opiekunkę i gdzie rozpocząć poszukiwania.

Dlaczego chętnie zatrudniamy nianie z Ukrainy?

Cudzoziemcy w rolach opiekunek do dziecka są całkowitym standardem od wielu lat i to nie tylko w Polsce. Obecnie sporo Ukrainek poszukuje posady w naszym kraju, toteż chętnie decydujemy się na zatrudnienie ich jako osoby zajmujące się naszymi dziećmi, gdy nas nie ma. Tym bardziej że od wielu lat znalezienie uczciwej, doświadczonej i co najważniejsze zaufanej opiekunki dla dziecka jest czymś niezwykle trudnym. Dlatego Ukrainki mogą być znakomitym wyborem. Sprawdzone i godne zaufania opiekunki są całkowicie oddane swojej pracy i niezwykle przykładają się do swoich obowiązków. Dzięki czemu rodzice mogą być pewni, że ich maluch jest pod odpowiednią opieką.

Nie da się ukryć, że nadal w wielu miastach są problemy związane ze znalezieniem miejsca w przedszkolu, wtedy też lepszym rozwiązaniem będzie po prostu wybranie opiekunki, która przy okazji bardziej indywidualnie zajmie się naszym dzieckiem. Z kolei, jeśli chodzi o stronę finansową, to niania nie musi oznaczać większego wydatku niż przedszkole. W szczególności, kiedy porówna się ten koszt do przedszkola prywatnego, to szybko okaże się, że zatrudnienie niani może być znacznie bardziej opłacalne finansowo. Oczywiście nie należy zatrudniać osoby, tylko dlatego, że oferuje najniższy cennik, gdyż to może być bardzo nieodpowiedzialne. Jednak nie da się ukryć, że pracownice z Ukrainy są w stanie pracować za niższe pensje niż Polacy, dlatego też lepiej wypłacić im godne wynagrodzenie, a przy tym nie rujnować domowego budżetu.

Praca opiekunki do dziecka z Ukrainy jest również bardzo kompleksowa, dzięki czemu rodzic zostaje odrobinę odciążony od swoich obowiązków i kiedy przyjdzie z pracy, może po prostu miło spędzić czas na zabawach z dzieckiem, a nawet znaleźć kilka chwil na relaks.

Warto też zwrócić uwagę na to, że dziecko może przy opiekunce pochodzącej z Ukrainy samoistnie i bez większych problemów nauczyć się dodatkowego języka obcego, co na pewno zaprocentuje w kolejnych latach. W końcu na naszym rynku pracy obecnie zatrudnionych jest blisko 3 mln Ukraińców, co przecież może spotęgować się w kolejnych latach i spowoduje to, że ukraiński będzie niezwykle ceniony przez pracodawców. Jedno jest pewne — nigdy nauka języków obcych nie jest czymś negatywnie odbieranym.

Opiekunka do dziecka z Ukrainy i jej obowiązki

Zakres obowiązków niani zawsze powinien być szczegółowo ustalony jeszcze przed rozpoczęciem stosunku pracy. Ze względu na to, że nie każda niania z Ukrainy zna język polski, to warto skorzystać z pomocy tłumacza i sporządzić szczegółową umowę w języku ukraińskim.

Najczęściej jednak polscy rodzice poszukują opieki, która będzie wiązać się z:

 • przewijaniem dziecka,
 • ubieraniem go,
 • przebieraniem go,
 • karmieniem — w szczególności chodzi tutaj o obiad oraz podwieczorek,
 • opieką w domu w trakcie nieobecności rodziców,
 • czasami także z odbieraniem z przedszkola oraz ze szkoły,
 • wizytą u lekarza czy też z leczeniem zgodnym z zaleceniami specjalisty,
 • kąpaniem, myciem i pilnowaniem higieny,
 • wspólnym odrabianiem lekcji lub też dopilnowaniem, aby były one wykonane,
 • wspólnymi zabawami, a czasem nawet nauką i realizowaniem pasji dziecka.

Niania z Ukrainy powinna zatem mieć odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę, jeśli będziemy oczekiwać od niej, czegoś więcej niż dbania o odpowiednie wyżywienie czy bezpieczne spędzanie czasu, kiedy rodzice są poza domem. Równie ważne jest także to, aby wybrana opiekunka mieszkała dość niedaleko i była dyspozycyjna, np. kiedy rodzic będzie pracować na zmiany i nie będzie miał kto zająć się naszą pociechą w nocy.

Niejednokrotnie doceniane są nianie z Ukrainy, które mają prawo jazdy oraz pojazd, pozwalający im na zawożenie dziecka na różne szkolne kółka, rehabilitacje, treningi sportowe czy kursy językowe.

Kiedy warto pomyśleć o niani z Ukrainy?

Dziś znacznie łatwiej i szybciej można znaleźć posadę dla siebie, dlatego też bardzo często zdarza się, że oboje rodziców stawia na karierę zawodową. Obecnie rozwój osobisty jest stawiany przez wiele osób na równi z zakładaniem rodziny, dlatego też nianie z Ukrainy lub z innych krajów stają się niezwykle pomocne. Dzięki temu nie trzeba rezygnować z pracy oraz z posiadania dzieci. Szczególnie kobiety doceniają to, że mogą powrócić do swoich obowiązków zawodowych nawet kilka tygodni czy miesięcy po narodzinach dziecka. Wybór ten jest jednak bardzo osobisty, więc każda matka może postawić na opcję, która będzie jej najbardziej odpowiadać.

Dawniej znacznie częściej to dziadkowie zajmowali się swoimi wnukami, kiedy rodzice szli do pracy, jednak ze względu na to, że obecnie mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem i pary decydują się na dzieci znacznie później, to często dziadkowie ze względu na wiek, nie są już w stanie w pełni sprostać tak odpowiedzialnemu obowiązkowi, czyli kilkugodzinnej opiece nad małym dzieckiem.

Jak znaleźć dobrą opiekunkę do dziecka z Ukrainy?

Każdy, kto zdecyduje się na zatrudnienie niani, musi liczyć się z tym, że może czekać go w najbliższym czasie długa i trudna selekcja, aby możliwe stało się wybranie odpowiedniej kandydatki. W końcu w grę wchodzi dobro dziecka, które zawsze jest najważniejsze. Dlatego też świetnym rozwiązaniem będzie skorzystanie z agencji pracy, pozwalającej na lepsze wybranie osoby, posiadającej odpowiednie predyspozycje do pracy z dzieckiem. W razie potrzeby można też rozpocząć samodzielną rekrutację i nie da się ukryć, że obecnie właśnie na taką drogę decyduje się większość rodziców, gdyż nie wiąże się to z dodatkowymi opłatami. Jednak, aby było to możliwe, należy umieścić ogłoszenie, np. na naszej stronie internetowej i napisać, że potrzebna jest nam niania z Ukrainy do pracy. Przydatne będzie ujęcie także następujących informacji:

 • wiek dziecka lub dzieci,
 • liczba dzieci,
 • godziny pracy,
 • zakres obowiązków,
 • miejsce pracy,
 • stawka godzinowa,
 • rodzaj umowy.

Dzięki temu proces poszukiwania kandydatki na nianię będzie znacznie sprawniejszy, gdyż zgłoszą się jedynie te osoby, które naprawdę będą zainteresowane tym tematem. Następnie należy dodać również dane kontaktowe i rozpocząć rekrutację. Więcej na temat poszukiwania pracowników z Ukrainy można znaleźć w innym naszym artykule. Kiedy już skompletujemy swoją wiedzę nic nie stanie nam na przeszkodzie, aby znaleźć zaufaną i sprawdzoną nianię, której ze spokojną głową powierzymy własne dziecko.