Pracownicy z Ukrainy chętni do pracy w Polsce są zapisani w naszej bazie danych. Zarejestruj się, aby mieć do nich dostęp. Nasza baza pracowników z Ukrainy zawiera osoby różnych zawodów, które chcą pracować w Polsce. Dlaczego obywatele Ukrainy tak chętnie wybierają nasz kraj?

 
Rok za rokiem do Polski napływa coraz więcej pracowników ze wschodu w celach zarobkowych. Dominującą grupą są pracownicy z Ukrainy, chętni na zatrudnienie w polskich firmach. Pośród przybywających cudzoziemców są młode osoby, które z ochotą podejmą się pracy sezonowej, lecz także profesjonalnie wyszkoleni pracownicy z szeregu branż. Ukraińcy to najliczniejsza grupa imigrantów zarobkowych w Polsce - szacuje się, iż do końca 2018 roku może ich być nawet 3 miliony.

Imigranci z Ukrainy w Polsce

Powodów emigracji do Polski jest kilka. Z badań wynika, iż zazwyczaj  (53%) Ukraińców wskazuje bliskość geograficzną. Na drugim miejscu plasują się zarobki (44%), a na trzecim łatwe przyswojenie języka (34%). Te walory sprawiają, iż tak wiele pracowników z Ukrainy przyjeżdża do naszego kraju.
 
Warto jednak zaznaczyć, że kraj nad Wisłą jest odbierany jako miejsce pracy, a niekoniecznie do osiedlenia się na stałe. Emigracja zarobkowa osób z Ukrainy do Polski ma głównie charakter ekonomiczny. Ludzie chcą w krótkim czasie więcej zarobić, aby móc utrzymać swoją rodzinę. Jedynie 11% naszych sąsiadów ze wschodu ma w  planach przeprowadzić się do Polski na stałe. ( pracownicy z ukrainy ogłoszenia )
 
Ukraińcy, którzy w Polsce pracują poniżej polskiej minimalnej czy pracujący w szarej strefie mają znacznie lepszą sytuację niż w ich rodzimym kraju. Na Ukrainie średnia pensja (w przeliczeniu na złotówki), wynosi nie wiele powyżej 1000 złotych. Czyli prawie 3 razy mniej niż w Polsce.

Pracownicy z Ukrainy - zalety

Ukraina to najbliżej spokrewniony z nami naród. Mamy wspólną historię, tradycje, religię a także podobny język. Sami Ukraińcy sympatyzują z Polakami i polską kulturą. Dość szybko adaptują się w naszym kraju, przyswajają język, zabierają ze sobą swoje dzieci, wysyłają je na studia, do szkół i przedszkoli.
 
Pracownicy z Ukrainy są entuzjastycznie zatrudniani przez polskich przedsiębiorców głównie dlatego, iż mają dużą motywację do pracy a przy tym:

  • chętnie podejmują się prac w różnorodnych systemach,
  • bez protestów pracują w weekendy.