Od kilku lat polski rynek pracy z otwartymi rękami przyjmuje każdego chętnego i zdolnego do pracy ukraińskiego pracownika. W końcu dzięki nim firmy mogą się stale rozwijać. Jednak niektóre ogłoszenia pracy dla Ukraińców są znacznie częściej wyświetlane od innych, gdyż nadal nasi wschodni sąsiedzi decydują się na zatrudnienie jedynie w niektórych branżach. Koniecznie warto sprawdzić, czy nasza firma zalicza się do grona działalności, które szczególnie przyciągają Ukraińców i skłaniają do wybrania naszej oferty.

Praca na produkcji dla Ukraińców

Pracownicy fizyczni, np. właśnie pracujący w zakładach produkcyjnych są dziś szczególnie poszukiwani, gdyż większość dużych firm jest w fazie rozwoju i pragnie coraz bardziej zwiększać swoje zamówienia i realizacje. Nic w tym dziwnego, że można znaleźć w sieci przede wszystkim ogłoszenia pracy dla Ukraińców dotyczące głównie pracy fizycznej. Zazwyczaj osoby, które dopiero przyjeżdżają do naszego kraju, kierują się od razu do takiej pracy, gdyż pozwala im szybciej stanąć na nogi, a zatrudnienie jest niemal gwarantowane. Poza tym codzienne obcowanie także z polskimi pracownikami sprawia, że nauka języka staje się naturalnym procesem, który jednocześnie pozwala im w niedługiej przyszłości znaleźć pracę także w innych miejscach, zwiększając swoje przychody i przy okazji pracując na stanowiskach zbliżonych do posiadanych kompetencji.

Kierowcy z Ukrainy szukają pracy w Polsce

Ogłoszenia, na jakie mogą natknąć się Ukraińcy w związku z branżą transportową, są przez nich często wyświetlane. Wynika to głównie z faktu, iż taka praca nie wymaga dodatkowego dokształcenia się, a często nawet znajomości miasta czy języka polskiego. Najważniejsze jest to, aby kierowca mógł korzystać z wyposażenia takiego, jak samochód oraz GPS, obsługujący język ukraiński. Największą popularnością wśród firm specjalizujących się w przejazdach osób indywidualnych cieszy się obecnie Uber i to tam chętnie zgłaszają się nasi wschodni sąsiedzi, aby zarobić na swoje utrzymanie.

Ukraińcy wybierają pracę jako kelnerzy

Kolejną branżą chętnie zatrudniającą Ukraińców jest gastronomia. Jeśli w grę wchodzi kontakt z klientem, to wymagana jest zazwyczaj znajomość języka polskiego. Ukraińcy szukają pracy poprzez ogłoszenia dotyczące poszukiwania osób chętnych do pracy jako kelner lub też barman. Na takich stanowiskach zawsze najważniejsze jest przede wszystkim to, aby wyróżniać się miłą prezencją, kulturą i komunikatywnością. Będą to cechy, które na pewno pozytywnie wpłyną podczas procesu rekrutacji. Dodatkowym atutem, głównie przy pracy jako barman, będzie znajomość różnych języków obcych, np. rosyjskiego, niemieckiego czy angielskiego.

Praca na budowie

Firmy budowlane już dawno zauważyły potencjał tkwiący w ukraińskich pracownikach i od wielu lat stanowią istotną część osób, które zatrudniają. Więcej na ten temat można przeczytać w innym naszym artykule na temat sektora budowlanego w kontekście zatrudniania Ukraińców.

Praca dla Ukrainek także w zasięgu ręki

Warto zauważyć, że najwięcej pracowników z Ukrainy, poszukujących u nas pracy to mężczyźni. Wynika to przede wszystkim z uwarunkowań kulturowych, ale także z powodu, że najwięcej miejsc pracy wymaga użycia sporej siły i nie każda kobieta jest w stanie realizować swoje obowiązki w takich warunkach. Jednak okazuje się, że wraz ze spadkiem bezrobocia wśród naszych rodaków, pojawiły się też nowe propozycje pracy dla kobiet spoza naszego kraju.

Najwięcej ogłoszeń pracy dla kobiet z Ukrainy dotyczy:

  • Pracy fizycznej — zazwyczaj tej lżejszej niż w przypadku mężczyzn, jednak nie jest to żelazna reguła, po prostu każda kandydatka na taką posadę, musi sama zdawać sobie sprawę z tego, że taka praca będzie wymagająca i na podstawie tego podjąć decyzję o tym, czy jest w stanie podołać, jeśli tak — polski rynek stoi otworem.
  • Pracy jako kosmetyczka — Ukrainki uznawane są za osoby, które znają się na urodzie i dbaniu o nią, do tego bardzo szybko się uczą i przykładają się do pracy z klientkami także właśnie w salonach kosmetycznych. Nic w tym dziwnego, że tak wiele ofert dotyczy właśnie pracy przy wykonywaniu manicure, regulacji brwi lub różnych zabiegach pielęgnacyjnych. Niestety nadal można znaleźć wiele ogłoszeń, które dotyczą pracy jako kosmetyczki, ale bez jakiejkolwiek umowy i ze znacznie niższymi stawkami. Takie rozwiązanie jest o tyle ryzykowne, że naraża nas na kontrole skarbowe i inne negatywne konsekwencje. Dlatego znacznie lepiej w sposób legalny zatrudnić Ukrainkę, która na pewno z pełnym zaangażowaniem podejmie się wykonywaniu swoich obowiązków w zakładzie kosmetycznym. Warto też w takiej sytuacji pomyśleć o zaczerpnięciu z wiedzy i praktyk związanych z zabiegami pielęgnacyjnymi i kosmetykami stosowanymi na Ukrainie. Mając w swoim zespole specjalistkę w tej kwestii, będzie można urozmaicić swoją ofertę.
  • Pracy jako kasjerka — ze względu na to, że w Polsce otwiera się coraz więcej sklepów spożywczych także tych wielkopowierzchniowych, dlatego ciągle brakuje osób, które chcą pracować przy kasie. Zatem Ukrainki coraz częściej wysyłane są na kursy dokształcające, a następnie są wdrażane do pracy na tym stanowisku. Niekiedy jednak konieczna jest znajomość, choćby komunikatywna języka polskiego, jednak nie zawsze jest to wymóg konieczny, gdyż przy obecnej technologii, praca tego typu jest bardzo zmechanizowana. Alternatywą jest oczywiście praca jako sprzedawca, np. w dziale mięsnym czy jako doradca klienta.
  • Pracy jako pomoc kuchenna — w sektorze gastronomicznym od lat zatrudniane są przede wszystkim kobiety, a dzięki temu, że jest to bardzo rozległa dziedzina, to chętnie przyjmowane są osoby z różnym stażem i poziomem wiedzy. Toteż Ukrainki, które nigdy wcześniej nie pracowały w tym zawodzie, także będą mogły znaleźć zatrudnienie dla siebie. Najwięcej ogłoszeń dla Ukrainek dotyczy pracy na zmywaku, pomocy przy wykonywaniu dań w restauracjach, typowo skierowanych do kucharek czy osób pracujących w fast foodach.

Oczywiście kobiety pracują często na stanowiskach zbliżonych do tych zajmowanych przez mężczyzn, np. jako taksówkarze czy barmani. Wszystko zależy jednak głównie od preferencji pracodawcy i posiadanych predyspozycji.

Jak obecnie wygląda giełda pracy Ukraińców?

Nie sposób pominąć faktu, że dziś każda Polska firma jest zainteresowana tym, aby zatrudnić Ukraińców. Zazwyczaj jednak wymaga ona spełnienia pewnych kryteriów, takich jak znajomość języka polskiego czy też doświadczenie przy wykonywaniu konkretnych obowiązków. Jeśli nie zostaną one spełnione, to albo taki pracownik nie otrzyma zatrudnienia, albo zostanie oddelegowany na stanowiska najniżej płatne i do tego wymagające dużej siły fizycznej. Tak obecnie wygląda rzeczywistość na giełdzie pracy pracowników z Ukrainy i najprawdopodobniej nie ulegnie to zmianie. Tym bardziej że wykształcone i doświadczone osoby będą najprawdopodobniej wybierać Niemcy, a nie Polskę w najbliższym czasie, o czym była mowa w jednym z naszych wcześniejszych artykułów, do przeczytania którego zapraszamy.