Główny Urząd Statystyczny każdego roku przedstawia różne dane, które dotyczą także tego, ilu przedsiębiorców złożyło podanie o zamiarze powierzenia pracy Ukraińcom. Jednak wiele firm nadal zastanawia się, czy to dobra droga do dalszego rozwoju, ponieważ wiąże się z dodatkowymi formalnościami. Zauważ tylko, że jeśli zatrudnię Ukraińca, to zyskam dobrą siłę pracowniczą, a przy okazji nie stracę na tym finansowo.

Dam pracę dla Ukraińców i wykorzystam outsourcing

W wielu firmach brakuje pracowników, którzy mogliby wykonywać podstawowe prace, co dotyczy szczególnie produkcji. Przede wszystkim jest to związane z wyjazdem sporej części Polaków za granicę, a także pojawienie się dodatkowych świadczeń socjalnych. Konsekwencją tego zjawiska jest to, że zaczęło brakować pracowników, a nie każda firma może sobie pozwolić na ciągłe rekrutacje, ponieważ wiąże się ze sporymi kosztami. Właśnie z tego powodu wiele osób daje pracę dla Ukraińców na zasadach outsourcingu.

Dzięki temu firma może zyskać dokładnie tylu pracowników, ilu naprawdę potrzebuje, co jest istotne szczególnie wtedy, gdy chce dopasowywać ich liczbę do wielkości zleceń. Poza tym outsourcing pracowniczy sprawia, że zatrudnianie Ukraińców do pracy jest bezproblemowe, gdyż firma sprowadza osoby mające określone kwalifikacje. Istotne jest to szczególnie w przypadku niektórych branży, m.in. logistyki, spożywczej, a także budowlanej.

3 powody, dla których zatrudnianie Ukraińców do pracy jest opłacalne

Nie we wszystkich przypadkach warto opierać się jedynie na outsourcingu pracowników, ponieważ cudzoziemcy są też coraz chętniej zatrudniani na dłuższy okres. Istnieje kilka przyczyn takiego trendu, a wielu przedsiębiorców nie podchodzi do tego w ten sposób, że zatrudnię Ukraińca tylko dlatego, że nie mam pracowników. Po prostu naprawdę tego chcą, co jest związane, chociażby z ich naturą. Powody takich zachowań mogą być bardzo indywidualną sprawą, a my poznajmy 3 najważniejsze przyczyny.

Korzyści finansowe

Bez wątpienia jednym z najważniejszych powodów dla wielu przedsiębiorców jest to, że mogą na tym wiele zyskać, przede wszystkim pod względem finansowym. Większość Ukraińców ma niższe wymagania, jeżeli chodzi o zarobki w porównaniu do Polaków. Pamiętajmy też o tym, że w wielu przypadkach nie przynosi to obniżenia jakości ich usług.

Oczywiście przedsiębiorcy muszą też przestrzegać obowiązujących przepisów, a w tym również minimalnej kwoty wynagrodzenia brutto, jaka obowiązuje w Polsce.

Chęć do pracy

Zauważmy również, że pracodawcy podkreślają, jak zatrudnianie Ukraińców jest dla nich opłacalne, ponieważ zyskują pracowników, którzy dobrze wykonują powierzone zadania, są sumienni i uczciwi. Dzięki temu firmy mogą bez problemu zrealizować zlecenia w określonym terminie. W ten sposób nie tylko cudzoziemcy zyskują w oczach pracodawców, ale również przedsiębiorstwa mają większą szansę na kolejne zlecenia od tego samego klienta.

Poza tym ważną kwestią jest również to, że zapał Ukraińców do pracy jest związany z ich poczuciem obowiązku wobec rodziny i bliskich, których często zostawiają u siebie w kraju. W większości przypadków znaczna część zarobionych pieniędzy trafia na Wschód, dlatego obcokrajowcom zależy na utrzymaniu posady.

Niewielkie różnice kulturowe

Dla wielu pracodawców istotne jest również to, że Ukrainę i Polskę wiele łączy, a dzięki temu wiedzą, że jeżeli dadzą pracę osobom ze Wschodu, to szybko się zaadaptują do nowego środowiska. Jest to związane m.in. z językiem, ponieważ często można zrozumieć ogólny kontekst wypowiedzi w trakcie rozmowy.

Ważne jest także to, że obywatele obu krajów cechują się podobną mentalności i niektórymi zwyczajami. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia jakichś konfliktów bądź niewygodnych sytuacji, które byłyby związane z obrażeniem czyichś obyczajów.

3 prace, do jakich zatrudnię Ukraińców

Powinniśmy też zdawać sobie sprawę z tego, że zatrudnianie Ukraińców jest opłacane z jeszcze jednego powodu, a mianowicie wielu z nich jest w stanie się przekwalifikować i wykonywać jakąkolwiek pracę. Dzięki temu możemy bez problemu znaleźć specjalistów bądź po prostu osoby, które szukają sezonowego zatrudnienia, co wiąże się z uzyskaniem specjalnego rodzaju pozwolenia.

Zauważmy również, że istnieje kilka konkretnych zawodów, przy których pracownicy najchętniej dają Ukraińcom pracę, dlatego poznaj 3 najważniejsze spośród nich.

Kierowca

Wiele firm transportowych i spedycyjnych opiera się przede wszystkim na pracownikach ze Wschodu, a dzięki temu, że zatrudniają Ukraińców, są w stanie dalej się rozwijać. Konieczne jest tylko to, by kierowca, który jest obcokrajowcem, spełniał wszystkie wymogi prawne. Wszystkie szczegóły dostępne są w innym poście.

Sprzedawca

Kolejną branżą, która chętnie oferuje Ukraińcom pracę, jest przemysł spożywczy lub handel detaliczny, gdzie zatrudnieni są jako sprzedawcy. Jednak w tym przypadku niezwykle istotne jest to, by znali, choć podstawy języka polskiego, ponieważ w przeciwnym wypadku trudno jest im się porozumieć z niektórymi klientami.

Kucharz

Zauważalny jest też wzrost liczby zatrudnionych Ukraińców w gastronomii, a dokładnie jako kucharz lub pomoc kuchenna. Stanowisko zazwyczaj jest uzależnione od posiadanych kompetencji, stażu pracy oraz znajomości języka polskiego, co jest potrzebne do komunikacji z zespołem.

3 prace, do jakich zatrudnię Ukrainkę

Do Polski przyjeżdżają nie tylko mężczyźni zza granicy, ale również kobiety, które szukają pracy. Często zdarza się tak, że pracodawcy zatrudniają Ukrainki do konkretnych zadań, co jest związane, chociażby z pielęgnacją i opieką nad innymi osobami. Właśnie w tych sektorach odnotowywany jest także największy wzrost obcokrajowców. Zauważmy jednak, że często kobiety wykonują te same obowiązki, co mężczyźni, dlatego również np. w firmach produkcyjnych znajdują zatrudnienie i dobrze tam sobie radzą. Jednak obecnie nieco inne branże cieszą się największym zainteresowaniem wśród obywatelek ze Wschodu, a oto 3 najchętniej wybierane.

Pomoc domowa

Wiele Polaków zatrudnia Ukrainki do pracy jako gosposia, dzięki czemu mogą liczyć nie tylko na zakwaterowanie, ale również wyżywienie. Oprócz tego czasem przyjmują pojedyncze zlecenia, dzięki temu wykonują obowiązki u większej liczby osób.

Opiekunka osoby starszej

Coraz częściej Polacy zatrudniają Ukrainki do opieki nad seniorami. W takim przypadku praca jest dość wymagające i polega nie tylko na pielęgnacji, ale też na sprzątaniu domu i robieniu zakupów.

Opiekunka do dziecka

W tym przypadku chętnie przyjmowane są Ukrainki z doświadczeniem, które można potwierdzić referencjami, ale nie jest to wymagane. Obowiązki odnoszą się np. do zawożenia i odbierania dzieci ze szkoły.

Widzimy zatem, że ciągle jest bardzo duże zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu. Jednak obecnie nie jest to związane tylko z ich chęciami, ale również z przedsiębiorcami, którzy dają Ukraińcom pracę. Przyczyną tego trendu są korzyści, m.in. finansowe, a także możliwość wykonywania przez obcokrajowców wielu różnych prac, dlatego bez problemu firmy z wielu branż mogą skorzystać z ich usług.