Od kilku lat ukraińscy budowlańcy są bardzo chętnie zatrudniani przez polskie firmy. W końcu cechują się oni dużą pracowitością, chęcią szybkiej nauki, ale też nie da się ukryć, po prostu znacznie chętniej pracują po godzinach i nie boją się nawet bardzo ciężkiej pracy. Drugą stroną medalu jest również to, że kiedy murarz z Ukrainy szuka pracy w Polsce, bardzo często nie zna się na polskich materiałach budowlanych oraz nie ma wysokich kwalifikacji.

Praca dla Ukraińców na budowie

W ostatnich latach znacznie wzrosła liczba polskich deweloperów, którzy prężnie rozwijają swoje firmy i cieszą się dużym uznaniem. Przy czym muszą oni bardzo często borykać się z dość poważnym problemem, czyli coraz mniejszą liczbą pracowników budowlanych. Wszystko przez to, że wielu naszych fachowców wyjechało za granicę w celach osiągnięcia wyższych wynagrodzeń i bardzo często już postanowili tam pozostać.

Jedynym dobrym rozwiązaniem tej sytuacji wydaje się zatrudnienie obcokrajowców, którzy mogą wypełniać luki kadrowe, aby budownictwo w Polsce nadal mogło się rozwijać. Wszystko zatem zmierza w tym kierunku, gdyż obecnie statystyki już podają, że ponad połowa Ukraińców, którzy decydują się na pracę w naszym kraju, wybiera właśnie sektor związany z budownictwem.

Do tego bardzo niskie bezrobocie w Polsce sprawia, że branża budowlana, ale nie tylko, przestałaby się rozwijać, gdyby nie napływ pracowników z zagranicy. W świetle tych informacji możemy nawet dojść do wniosku, że to Ukraińcy sprawiają, że firmy deweloperskie mogą podejmować się nowych inwestycji, realizować coraz to większe projekty oraz stawać się liderami w swojej branży zarówno w Polsce, jak i w Europie.

Zjawisko dumpingu płacowego

Ze względu właśnie na tak duże zapotrzebowanie na budowlańców z Ukrainy coraz częściej zatrudniani są oni na czarno. Wszystko to prowadzi do tego, że fachowcy ze wschodu otrzymują znacznie gorsze warunki płacowe, a ich wynagrodzenie w ogóle nie odpowiada wykonywanym przez nich obowiązkom czy też ilości godzin, w trakcie których pracują. Z kolei wiele firm działających legalnie ma problemy z tym, aby ściągnąć do siebie pracowników. Wtedy też powstaje zjawisko dumpingu płacowego, które jest bardzo negatywne i należy je wyeliminować.

Ile zarabiają budowlańcy z Ukrainy w Polsce?

Jeśli chodzi o zarobki Ukraińców, to bardzo często dochodzi do sytuacji, w której tacy pracownicy są znacznie mniej wymagający pod względem płacowym niż nasi rodacy. Wynika to przede wszystkim z faktu, że mogą oni korzystnie wymienić później walutę, a poza tym są w trudniejszej sytuacji, jeśli chodzi o rynek pracy niż Polacy, którzy przecież mogą w każdej chwili poszukać podobnej posady w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy we Francji.

Dlatego też często można znaleźć dane mówiące, że budowlańcy z Ukrainy są chętni na podejmowanie pracy, za którą otrzymują bardzo często ok. 2000 zł. Przy czym niejednokrotnie wynagrodzenie te jest całkowicie niemiarodajne do tego, jak ciężką pracę muszą wykonywać i, w jak trudnych warunkach, np. atmosferycznych, realizować swoje obowiązki. Polscy budowlańcy nie chcą pracować za taką pensję, dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się zatrudnienie pracowników na budowę z Ukrainy. Nie jednokrotnie polskie firm wolą nawet samodzielnie szkolić takie osoby, gdyż to nadal jest dla nich znacznie bardziej opłacalne.

Dlaczego warto zatrudnić murarza z Ukrainy?

Każdy, kto dziś szuka pracy, zapewne zdaje sobie sprawę z tego, że żyjemy aktualnie w czasach pracowników. Dzięki temu osoby poszukujące zatrudnienia mogą znacznie łatwiej znaleźć interesującą ofertę, ale też chętniej decydują się na zmianę zakładu pracy. Taka sytuacja jest jednak znacznie mniej korzystna dla pracodawców, gdyż bardzo często muszą poszukiwać nowych osób na wiele różnych stanowisk, a w branży, np. właśnie budowlanej rekrutacja nigdy się nie kończy. Warto zatem zadbać o to, aby postarać się, na dłużej zatrzymać pracowników. W tym celu mogą pomóc 3 najważniejsze sposoby, które przekonują Ukraińców do pracy w Polsce.

Zadbanie o pracowników i odpowiednie ich docenienie jest istotne również przez to, że budowlańcy z Ukrainy są niezwykle pomocną siłą roboczą. Większość pracodawców docenia ich przede wszystkim za to, że:

  • są solidni,
  • angażują się w swoją pracę,
  • dokładnie wypełniają powierzone im obowiązki,
  • nie boją się nadgodzin,
  • żadna praca nie jest im straszna,
  • chętnie się uczą, zarówno języka polskiego, jak i nowych umiejętności,
  • nie mają problemu z tym, aby pracować poniżej swoich kompetencji.

Pracownicy na budowę z Ukrainy — rekrutacja i początki pracy

Najtrudniejsze jest jednak to, aby dotrzeć do pracowników z Ukrainy, którzy są zainteresowani pracą na budowie. W tym celu można skorzystać z porad, które udzielaliśmy w jednym ze wcześniejszych postów. Nie da się ukryć, że problemem może być przede wszystkim bariera językowa. W tym celu należy zatrudnić specjalistę, który zajmie się procesem rekrutacji i przy okazji będzie znał język ukraiński lub ewentualnie rosyjski. Brak problemów komunikacyjnych będzie kluczowe do tego, aby szybko znaleźć odpowiedni zespół pracowniczy.

3 główne problemy w trakcie rekrutacji budowlańców z Ukrainy

Dzisiejszy sektor budowlany nie istnieje już bez pracowników z Ukrainy. Jednak jeszcze przed zatrudnieniem ich należy zdawać sobie sprawę z tego, że będziemy musieli szczególną uwagę zwrócić na trzy najważniejsze problemy czy też ograniczenia. Zawsze najważniejsze jest to, aby po prostu wiedzieć, jak sobie z nimi poradzić, aby podczas zatrudniania budowlańców z Ukrainy wykonane przez nich obowiązki w pełni satysfakcjonowały pracodawców i przynosiły im profity. Głównym problemem jest przede wszystkim to, że bardzo często Ukraińcy nie znają polskich standardów budowlanych, które pieczołowicie przestrzegane są w naszym kraju. Do tego dochodzi również kwestia związana z tym, że zapotrzebowanie jest tak duże, iż właściwie pracę mogą otrzymać wszyscy zdrowi i chętni do pracy, dlatego ich umiejętności sprawdzane są dopiero w praktyce. Do tego najbardziej pożądane są oferty, w których oferowane jest też zakwaterowanie, dlatego taka inwestycja może zapewnić znacznie większe zainteresowanie.

Ukraińcy wybierają już nie tylko pracę na budowie

Jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że z miesiąca na miesiąc sytuacja na polskim rynku pracy się zmienia. Dlatego dziś coraz częściej zatrudniamy Ukraińskich pracowników już nie tylko w branży budowlanej. Statystyki podają, że wielu Ukraińców, gdy przyjeżdża do naszego kraju, to decydują się właśnie rozpocząć aktywność zawodową od pracy na budowie. Dopiero później niejednokrotnie wybierają posadę w branży gastronomicznej lub też w transporcie. Dla przykładu niezwykle popularne są zawody takie jak kelner, taksówkarz czy barman. Toteż np. znalezienie odpowiedniego murarza z Ukrainy, który szuka pracy, może być coraz trudniejszym rozwiązaniem. Zresztą problem nie wynika tylko z tego, że tak bardzo potrzebni są pracownicy w różnych sektorach, ale też stąd, że wkrótce zostanie otwarty niemiecki rynek pracy dla wschodnich pracowników. Dlatego warto sprawdzić, czy ukraińscy budowlańcy naprawdę wyjadą do naszych zachodnich sąsiadów.