Obecnie szacuje się, że blisko 3 miliony ukraińskich pracowników znalazło zatrudnienie w naszym kraju. Zresztą zainteresowanie wychodzi z dwóch stron, gdyż także pracodawcy z przyjemnością decydują się na podpisanie umowy o zatrudnieniu z sąsiadami zza wschodniej granicy. Jednak sytuacja może się zmienić już wkrótce. Koniecznie powinniśmy dowiedzieć się, czy znalezienie pracowników z Ukrainy w 2020 roku i w kolejnych latach będzie trudniejsze i jak zachęcić ich do pracy w naszym kraju.

Pracownik z Ukrainy — jak zatrudnić cudzoziemca w 2019 roku?

Sposoby zatrudnienia pracowników z Ukrainy zostały już omówione w tym artykule, jednak ciągle dochodzi do pewnych zmian, które warto na bieżąco śledzić, aby mieć pewność, że podczas zatrudniania Ukraińca postępujemy zgodnie z polskim prawem. Warto zdawać sobie sprawę, że od 11 czerwca 2017 roku poszukiwanie ukraińskich pracowników stało się znacznie łatwiejsze, gdyż osoby, które chcieliśmy zatrudnić, nie potrzebują wizy. Ta data miała znacznie więcej konsekwencji, gdyż sprawiła, że obywatele Ukrainy mogli wjeżdżać także do innych państw Unii Europejskiej bez takiego dokumentu.

Kiedy spojrzy się zaledwie na polski rynek pracy, to będzie można szybko zauważyć, że nadal nasz kraj należy do najchętniej wybieranych miejsc, do których przyjeżdżają nasi wschodni sąsiedzi w celach zarobkowych. W najbliższym czasie może to ulec zmianie.

Dlaczego trzeba jak najszybciej zatrudnić pracowników z Ukrainy?

Nie da się ukryć, że wiele osób obawia się, że znalezienie pracowników, którym przede wszystkim chce się wykonywać swoje obowiązki i przy okazji nie boją się pracy fizycznej, może być niedługo znacznie utrudnione. Wszystko to jest związane z tym, że Niemcy oraz Czesi zamierzają już wkrótce otworzyć swoje rynki pracy dla osób pochodzących z Ukrainy. Nie da się ukryć, że szczególnie nasi zachodni sąsiedzi są tutaj bardzo ciekawą opcją zatrudnienia. W końcu wielu Polaków każdego miesiąca także decyduje się na pracę zza niemiecką granicą. Dlaczego? Głównym powodem jest oczywiście bardzo korzystna dla nas waluta. Pensja wypłacana w euro będzie bez dwóch zdań niezwykle korzystna także dla Ukraińców. Niemcy mogą stać się bezkonkurencyjni i wtedy poszukiwania pracowników z Ukrainy mogą stać się znacznie trudniejsze, a do tego wielu z nich odejdzie z pracy. Obecnie zakłada się, że prawie pół miliona ukraińskich pracowników przebywających w Polsce poszuka pracy w Niemczech i porzuci swoje aktualne miejsce pracy.

Kiedy zostanie otwarty niemiecki rynek pracy dla Ukraińców?

Obecnie przyjmuje się, że datą, kiedy pracownicy z Ukrainy będą mogli zatrudnić się w niemieckich zakładach pracy, jest początek 2020 roku. Z perspektywy czasowej może to doprowadzić do sytuacji, kiedy blisko 1,5 mln pracowników zrezygnuje z zatrudnienia w Polsce do 2025 roku właśnie na rzecz niemieckich ofert pracy. Oznacza, że nie od razu wszyscy Ukraińcy znajdą zatrudnienie w Niemczech. Wszystko to spowodowane jest tym, że nasi zachodni sąsiedzi planują w pierwszej kolejności wyrazić zgodę na pracę osobom, posiadającym niezbędne dla niemieckich pracodawców kwalifikacje oraz doświadczenie zawodowe. Z czasem zapewne ulegnie to zmianie.

Czesi także kuszą ukraińskich pracowników

2020 rok stanie się o tyle trudny dla osób poszukujących pracowników ze Wschodu, gdyż również Czesi umożliwią legalną pracę Ukraińcom. Jednak oprócz tego, że zaoferują swoje miejsca pracy, to jeszcze zamierzają stworzyć specjalne "employee card", których celem będzie umożliwienie pracy na terenie Czech przez następne 2 lata bez konieczności dokonywania dodatkowych formalności. Wszystko to może zachęcić ok. 300 tysięcy ukraińskich pracowników.

Dlatego tak wiele pracodawców chce wykorzystać okazję i dopóki konkurencja jest mniejsza, szuka pracowników z Ukrainy. Jak zatrudnić i jednocześnie zatrzymać ich jak najdłużej? Przede wszystkim traktować na równi z polskimi robotnikami czy innymi osobami zatrudnionymi oraz pokazać, że praca w Polsce ma wiele zalet.

Pilnie szukam pracowników z Ukrainy

Skoro pojawiają się obawy na temat tego, że niedługo wielu Ukraińców wyjedzie z naszego kraju, to koniecznie trzeba wcześniej zadbać o to, aby już teraz zatrudnić pracowników do swojej firmy. Jednym ze sposobów na znalezienie odpowiednich osób jest zamieszczenie ogłoszenia z ofertą pracy na naszej stronie internetowej i przeprowadzenie samodzielnej rekrutacji, pozwalającej dokonanie selekcji. Ze względu na wiele znaków zapytania i brak pewności, jak będzie wyglądać zainteresowanie pracą Ukraińców w przyszłości, to po prostu nie warto czekać. Oczywiście nie zmienia to faktu, że zatrudnieni mogą po prostu zmienić później pracę. Jednak, aby tak się nie stało, trzeba wiedzieć, jak zatrudnić pracownika z Ukrainy, aby nie chciał od nas odchodzić. W dalszej części tego artykułu pojawi się kilka argumentów, które mogą przekonać wschodnich pracowników do zachowania lojalności i skutecznie zniechęcą ich do zmiany miejsca pracy.

3 sposoby na zatrzymanie pracownika na dłużej

Wykorzystaj lokalizację

Pierwszym sposobem jest oczywiście zwrócenie uwagi na naszą olbrzymią przewagę nad niemieckimi pracodawcami — czyli sąsiedztwo z Ukrainą. Wiele osób docenia to, że w każdej chwili może odwiedzić rodzinę lub po prostu dojeżdżać do pracy i nie tracić pieniędzy na zakwaterowanie. Dlatego pisząc ogłoszenia pt. szukam pracowników z Ukrainy należy podkreślić także fakt, że będą mogli swobodnie odwiedzać swoich bliskich. Innym sposobem jest również pomoc oraz zachęcanie Ukraińców do tego, aby przenosili się wraz ze swoimi rodzinami i to właśnie w Polsce rozpoczynali nowe życie.

Doceń pracownika z Ukrainy, który szuka pracy

Całkowitą podstawą jest przestrzeganie prawa pracy, czyli respektowanie zarówno praw, jak i obowiązków osób, które zatrudniamy. Jednak oprócz tego istotne jest też zwykłe zachęcenie pracowników, np. poprzez docenieni ich. Skutecznym rozwiązaniem będzie tworzenie miłej atmosfery, zapewnienie o stabilności zatrudnienia, oferowanie awansów, powierzanie różnych ważniejszych obowiązków czy nawet dawanie podwyżek. Jeśli poświęcimy odrobinę czasu na stworzenie zwartego zespołu, to pracownicy również to dostrzegą i przy okazji chętniej będą wracać do swoich obowiązków zawodowych. W końcu motywacja od zawsze jest kluczem do tego, aby zachować efektywność oraz wydajność zatrudnionych.

Jak zatrudnić pracowników z Ukrainy oraz im uczciwie zapłacić

Kolejną kwestią jest również oferowanie takiego wynagrodzenia, które będzie odzwierciedlało ilość pracy, jaka jest wymagana od pracownika. Niestety nadal można znaleźć osoby, które znacznie zaniżają pensje Ukraińcom, toteż muszą brać pod uwagę to, że oni pierwsi stracą pracowników, kiedy otwarty zostanie niemiecki rynek pracy. Dlatego warto zaproponować wynagrodzenie, które odzwierciedla ilość pracy, jaką trzeba wykonać na danym stanowisku. Zresztą dotyczy to równie kwestii związanych z liczbą godzin w ciągu dnia roboczego oraz respektowaniem czasu na odpoczynek i regenerację. Warto dowiedzieć się więcej na temat nadgodzin i tego, że w nocy stawka powinna być wyższa.