Już od dobrych kilku lat pracownicy z Ukrainy stali się cenni na wagę złota. W końcu słyną oni z lojalności, pracowitości oraz skrupulatności. Jednak nadal dla wielu firm największą trudnością stało się poznanie skutecznego sposobu na znalezienie potrzebnych pracowników ze Wschodu. Poznaj kilka niezawodnych metod, dzięki którym będzie możliwe szybkie zatrudnienie pracowników z Ukrainy.

Zatrudnienie Ukraińców — dlaczego to się opłaca?

Praca dla Ukraińców staje się niekiedy bardziej motywująca niż dla Polaków. Dlatego stają się niezwykle pożądaną grupą robotniczą w naszym kraju. W dodatku istotne staje się również to, że kultura ukraińska uznawana jest za dość zbliżoną do polskiej, toteż społeczeństwo nie odczuwa aż tak dużej różnicy, zarówno podczas pracy, jak i codziennego funkcjonowania. W perspektywie ostatnich lat już widać, że nasi wschodni sąsiedzi coraz lepiej aklimatyzują się w naszym kraju i nie przyjeżdżają tutaj tylko do pracy, ale też biorą ze sobą małżonków oraz dzieci i zaczynają układać sobie życie w Polsce. Zatrudnienie pracowników z Ukrainy, którzy planują się u nas osiedlić, jest korzystne, gdyż w ten sposób możemy zatrudnić ich na dłużej, a do tego znacznie bardziej zależy im wtedy na prawdziwym zaangażowaniu się w swoje obowiązki pracownicze.

Zatem skoro brakuje rąk do pracy, a i tak poszukujemy coraz większej liczby pracowników, aby rozwijać swoje firmy, to oczywistym krokiem wydaje się znalezienie innych zainteresowanych pracą osób, czyli cudzoziemców. Statystyki jednoznacznie wskazują na to, że najliczniejszą grupą obcokrajowców, obecnie poszukujących pracy w Polsce są właśnie nasi wschodni sąsiedzi. Zatem warto dowiedzieć się, jak znaleźć pracowników oraz w jaki sposób najskuteczniej dotrzeć ze swoimi ofertami zarobku do Ukraińców, którym naprawdę chce się uczciwie pracować.

Zacznij poszukiwania pracowników na własną rękę

Pierwszym odruchem podczas poszukiwań pracowników może być chęć znalezienia ich samodzielnie. W końcu w dobie Internetu cały proces rekrutacji oraz selekcji potencjalnych pracowników jest ułatwiony i ma większy zasięg. Dlatego warto skorzystać ze zdobyczy technologii i zamieścić ogłoszenie o pracy dla Ukraińców na stronie internetowej, przeznaczonej właśnie do tego, np. u nas.

Rekrutacja na własną rękę może przybrać dwie formy — czynną oraz bierną. W pierwszym przypadku sami wyszukujemy osób, które chcemy zatrudnić zarówno na portalach z ogłoszeniami, jak i w social mediach itd. Z kolei rekrutacja bierna wiąże się z tym, że udostępniamy prawidłowo i przemyślanie skonstruowane ogłoszenie, a później oczekujemy kontaktu e-mailowego lub telefonicznego od osób zainteresowanych naszą ofertą pracy. Nie da się ukryć, że większość firm decyduje się na tę drugą możliwość, jednak jeśli nie przynosi ona zadowalających rezultatów, warto też rozważać rekrutację czynną.

Jednak trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że proces rekrutacji, który przeprowadzamy samodzielnie, zawsze będzie bardziej czasochłonny, niż np., gdy korzystamy z pośrednictwa w zatrudnieniu Ukraińców. Dlatego, jeśli chcemy znaleźć 1-4 osób, to warto poświęcić ten czas, jednak przy większej liczbie osób rozsądniejszym wyborem będzie skorzystanie z usług agencji pracy.

Dobrym przykładem strony, gdzie można szukać pracowników, jest oczywiście nasza witryna, gdyż gromadzimy tutaj zarówno oferty zatrudnienia dla pracowników z Ukrainy, jak i spis naszych wschodnich sąsiadów, którzy aktywnie poszukują jakiegoś zajęcia zarobkowego.

Jak napisać ogłoszenie o pracę dla Ukraińców?

Kluczem do skutecznego znalezienia pracowników ze Wschodu jest przede wszystkim odpowiednio skonstruowane ogłoszenie. Niestety nadal wielu Ukraińców, którzy przyjeżdżają do nas w poszukiwaniu pracy, nie zna języka polskiego czy też angielskiego, dlatego koniecznie warto wyznaczyć do rekrutacji osobę posługującą się biegle językiem ukraińskim lub rosyjskim. Do tego najlepiej, aby ogłoszenie również zostało dodane w ojczystym języku osób, które chcemy zatrudnić. Wielu pracodawców podkreśla, że był to klucz do tego, aby szybko zatrudnić do pracy Ukraińców. Poza tym warto napisać też sporo szczegółów na temat oferowanej posady, takich jak:

  • miejsce pracy,
  • zakres obowiązków,
  • stawka za godzinę,
  • rodzaj umowy,
  • czas trwania umowy (ale też, kiedy ma rozpocząć się praca),
  • informację o dodatkowych przywilejach.

Pośrednictwo w zatrudnieniu Ukraińców

Alternatywą w poszukiwaniu pracowników z Ukrainy może być agencja pracy. Zaufanie fachowcom, którzy dbają o to, aby trafiły do nas odpowiednio wykwalifikowane i zdolne do pracy osoby, to spore ułatwienie. Znalezienie agencji pośredniczącej w zatrudnieniu Ukraińców jest szczególnie korzystne, gdy:

  • szukamy większej liczby osób,
  • poszukujemy pracowników "na już",
  • nie posiadamy działu kadr lub nie chcemy zatrudniać kolejnej osoby do rekrutacji Ukraińców,
  • chcemy zatrudnić przede wszystkim osoby, posiadające określone umiejętności, np. prawo jazdy.

Dobrym pomysłem będzie też zapoznanie się z cechami najchętniej wybieranych ofert pracy przez Ukraińców, aby móc ją dopasować zgodnie z ich oczekiwaniami potencjalnych pracowników oraz możliwościami firmy.

4 cechy najpopularniejszych ofert wybieranych przez Ukraińców

Podczas poszukiwania pracy Ukraińcy zwracają szczególną uwagę na 4 kwestie. Jeśli znajdą się one w zamieszczonym ogłoszeniu, to prawdopodobieństwo znalezienia pracownika ze Wschodu znacznie wzrośnie.

Praca dla Ukraińców z zakwaterowaniem

Dla wielu osób, które przyjeżdżają do naszego kraju w celach zarobkowych, kluczem jest to, aby jednocześnie zdobyć pracę oraz miejsce, gdzie będzie można odpocząć i się najeść. Wszystkie oferty pracy dla pracowników z Ukrainy z zakwaterowaniem są znacznie chętniej wybierane, gdyż pozwalają im rozpocząć nowe życie i powoli budować godną przyszłość w naszym kraju.

Praca bez znajomości języka polskiego

Bariera językowa również jest częstym problemem. Szybciej przyciągniemy osoby z Ukrainy poszukujące pracy, jeśli zaznaczymy, że nie wymagamy znajomości języka polskiego. W końcu praca na produkcji, czy jako kierowca będzie możliwa nawet bez porozumiewania się w tym samym języku lub też można już w trakcie wykonywania obowiązków nauczyć się języka w sposób komunikatywny.

Praca dla Ukraińców od zaraz

Kolejnym aspektem, który przyciąga wielu Ukraińców do wybrania naszej oferty pracy, jest to, od kiedy ma zacząć obowiązywać zatrudnienie. Wiele osób pragnie rozpocząć pracę natychmiast, dlatego może iść na wiele ustępstw byle faktycznie móc zacząć zarabiać na swoje utrzymanie jak najszybciej. Zatem przedłużająca się rekrutacja i odległy termin rozpoczęcia pracy, mogą być zniechęcające.

Oferty pracy fizycznej

Zapotrzebowanie na pracę u Ukraińców bywa tak duże, że obecnie bardzo często decydują się na stanowiska poniżej swoich kompetencji oraz umiejętności. Wynika to zarówno z tego, że nie znają języka polskiego, jak i po prostu bardziej zależy im na pracy z zakwaterowaniem, niż na karierze zawodowej. Dlatego praca fizyczna jest przez ukraińskich pracowników najczęściej wybierana.